Pomoc - Szukaj - U縴tkownicy - Kalendarz
Pe硁a wersja: Wczesno露redniowieczny Str贸j S鲁owia帽ski Na Ziemiach Polskich
> Og贸lne kategorie (bez podzia鲁u na epoki) > Literatura
agunka
witam. pisz锚 prace mgr z historii, porwa鲁am sie na tematyke wczesno露redniowiecznego stroju s鲁owianskiego na ziemiach polskich ze wzgledu na upodobania historyczne w tym kierunku, r贸wniez odtw贸rcze;), ale okazuje sie, ze w rzeczywisto露ci nie jest to 鲁atwa sprawa i prosz锚 o podpowiedzi dotycz卤ce konkretnych 驴r贸de鲁 i literatury przedmiotu, praca ma byc oparta na wszelkiego typu 驴r贸d鲁ach ale w gre wchodz卤 g鲁贸wnie archeologiczne jak si锚 okazuje, wi锚c wszelkie informacje b锚d卤 pomocne, szczeg贸lnie interesowa鲁y by mnie materia鲁y o Wolinie za sugesti卤 mego promotora...
wszebor
No to masz twardy orzech do zgryzienia...
Co nie znaczy, że możesz iść na łatwiznę i oczekiwać wszystkiego na tacy, bo na freha jest kilka temat贸w, w kt贸rych o stroju było. Może zbyt to jest skierowane na rekonstrukcje, a nie na naukową pracę (w końcu to forum o rekonstrukcji), ale tytuły książek na pewno znajdziesz. Tak więc proponuje kliknąć szukaj i poświęcić chwilę czasu.
Swego czasu zamieściłem dwa artykuły o stroju, podejrzewam, że mogą się przydać:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=10562&hl=

Wiele ciekawych rzeczy znajduję siedząc w czytelni biblioteki archeologicznej i przeglądając roczniki.
pozdrawiam
Wszebor
Vlasta
Trochę literatury:
BOREJSZO MARIA-1989- „Nazwy ubior贸w w języku polskim do roku 1600”, Poznań
GRUPA M. -2004 – „Textiles from the Early Medieval Cemetery at Kałdus, Pomerania, Poland” [w:] Priceless Invention of Humanity - Textiles. NESAT VIII, red. J. Maik
HENSEL W. - 1971 - "Do dyskusji nad wczesnośredniowiecznym strojem słowiańskim", SLAVIA ANTIQUA, tom 18, s.s. 54-61.
KAMIŃSKA J. - 1967 - "Odzież", (w:) SŁOWNIK STAROŻYTNOŚCI SŁOWIAŃSKICH, tom 3, cz. 2, N-O, s.s. 460-461.
KAMIŃSKA J. - 1977 - "Tkactwo", (w:) SŁOWNIK STAROŻYTNOŚCI SŁOWIAŃSKICH, tom 6, cz. 1, T-U, s.s. 87-90.
KAMIŃSKA J., NAHLIK A. - 1958 - "Wł贸kiennictwo gdańskie X-XIII", Ł贸dź.
KAUBE A. "Wł贸kiennictwo wczesnośredniowiecznego Wolina (stanowisko wykopaliskowe nr 4)"[w: ]MATERIAŁY ZACHODNIOPOMORSKIE t. XIII
MAIK J. 1976,Tkaniny wykopaliskowe z cmentarzyska w Oronowie woj. koszalińskie, Mat. Zachpom., 22 (1979), s. 111 - 121
MAIK J. - 1986 - "Wczesnośredniowieczne wyroby wł贸kiennicze w Wolinie", MATERIAŁY ZACHODNIOPOMORSKIE, tom 32, s.s.155-180.
MAIK J. - 1988 - "Wyroby wł贸kiennicze na Pomorzu z okresu rzymskiego i ze średniowiecza", Wrocław-Warszawa-Krak贸w-Gdańsk.
MAIK J. - 1991 - "Tekstylia wczesnośredniowieczne z wykopalisk w Opolu", Warszawa-Ł贸dź.
MAIK J. - 1997- „Sukiennictwo elbląskie w średniowieczu”, Ł贸dź
MAIK J. - 1997 - Sploty jedwabnych tkanin wykopaliskowych znalezionych w Polsce [w:]Archeologia i starożytnicy. Studia dedykowane Profesorowi Andrzejowi Abramowiczowi w 70 rocznicę urodzin, Ł贸dź,
MOLDENHAWER K. - 1960 - "Jedwabnictwo w Polsce i innych krajach słowiańskich we wczesnym średniowieczu", ARCHEOLOGIA POLSKI, tom 5, z. 2.
NAHLIK A. "Wyniki analizy tkanin" [w:] A. Nadolski, A. Abramowicz, T. Poklewski "Cmentarzysko z XI wieku w Lutomiersku pod Łodzią"
NAHLIK A., Szczątki tkanin odkryte w grobie "książęcym" w miejscowości Szwajcaria, WIADOMOŚCI ARCHEOLOGICZNE, Tom XXV/1-2, 1958
NAHLIK A. - 1959 - "Tkaniny wykopaliskowe z wczesnośredniowiecznego Wolina", MATERIAŁY ZACHODNIOPOMORSKIE, tom 5.
NAHLIK A. - 1964 - "Tkaniny wełniane importowane i miejscowe Nowogrodu Wielkiego w X-XV wieku" Wrocław.
NAHLIK A. - 1965 - "Tkaniny wsi wschodnioeuropejskiej X-XIII w.", Ł贸dź.
NAHLIK A. - 1966 - "Rozw贸j wł贸kiennictwa w okresie wczesnego feudalizmu", (w:) "Zarys historii wł贸kiennictwa na ziemiach polskich do końca XVIII wieku", Warszawa, s.s. 62-92.
NAHLIK A. -1978 – „ Z dziej贸w tkactwa na Dolnym Śląsku” Wrocław
NIESIOŁOWSKA-WĘDZKA A. - 1965 - "Wyniki badań nad tkaninami z najstarszych warstw grodu w Santoku", ARCHEOLOGIA POLSKI, tom 10, z. 1.
ODOJ R., „Sprawozdanie z prac wykopaliskowych w miejscowości R贸wnina Dolna, pow. Kętrzyn” [w:] "Wiadomości Archeologiczne", t. XXIII, 1956, s. 177-196.
ODOJ R., „Sprawozdanie z prac wykopaliskowych przeprowadzonych w R贸wninie Dolnej, pow. Kętrzyn, w 1956 i 1957 roku”, [w:]"Rocznik Olsztyński", 1.1, 1958, s. 117-156.
PAWLAK PAWEŁ, SIKORSKI ANDRZEJ „Tekstylia z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska szkieletowego w Poznaniu-Śr贸dka (Aneks)” [w:] Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne Tom 3
PIECH Z. - 1990 - "Str贸j, insygnia i atrybuty książąt piastowskich do końca XIV w. (część 1)", KWARTALNIK HISTORII KULTURY MATERIALNEJ, tom 38, z.1-2, s.s. 3-35.
POPPE A. 1965 " Materiały do dziej贸w tkaniny staroruskiej. Terminologia źr贸deł pisanych"
PRZEWORSKA-ROSEN J. - 1954 - "Ubi贸r na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza", POLSKA SZTUKA LUDOWA, z.1, s.14 i n.
RULEWICZ M. "Przędzalnictwo i tkactwo" [ w:]Szczecin we wczesnym średniowieczu鈥
SAMSONOWICZOWA A. - 1974 - "Ze studi贸w nad odzieżą ludności zamieszkującej ziemie polskie we wczesnym średniowieczu", PRACE I MATERIAŁY MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO I ETNOGRAFICZNEGO W ŁODZI, Seria Archeologiczna, nr 24, s.s. 5-40.
SIKORSKI A. " Fragmenty "złotej nitki" z Rybitw-Ostrowa Lednickiego stan. 2" [w:] Studia Lednickie t. VII, 2002
SIKORSKI A. - 1989/1990 - "Tkaniny z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska szkieletowego w Dębczynie, gm. Białogard, woj. koszalińskie", MATERIAŁY ZACHODNIOPOMORSKIE, tom 35-36, s.s. 159-172.
SIKORSKI A., WRZESIŃSKA A., WRZESIŃSKI J. (Poznań, Lednica),”Tkaniny z grob贸w” STUDIA LEDNICKIE V 1998,
Pozdrawiam!
Vlasta
agunka
bardzo dzi锚kuj锚 za wszelak卤 pomoc, cz锚露忙 literatury jest mi ju驴 znana, ale gro to rzeczy ca鲁kiem nowe, wi锚c jestem d录wi锚czna smile.gif

CYTAT(wszebor @ 10:47 01.11.2006) *
No to masz twardy orzech do zgryzienia...
Co nie znaczy, 驴e mo驴esz i露忙 na 鲁atwizn锚 i oczekiwa忙 wszystkiego na tacy, bo na freha jest kilka temat贸w, w kt贸rych o stroju by鲁o. Mo驴e zbyt to jest skierowane na rekonstrukcje, a nie na naukow卤 prac锚 (w ko帽cu to forum o rekonstrukcji), ale tytu鲁y ksi卤驴ek na pewno znajdziesz. Tak wi锚c proponuje klikn卤忙 szukaj i po露wi锚ci忙 chwil锚 czasu.
Swego czasu zamie露ci鲁em dwa artyku鲁y o stroju, podejrzewam, 驴e mog卤 si锚 przyda忙:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=10562&hl=

Wiele ciekawych rzeczy znajduj锚 siedz卤c w czytelni biblioteki archeologicznej i przegl卤daj卤c roczniki.
pozdrawiam
Wszebor


Dzi锚kuj锚 za sugestie i zrozumienie r贸驴nicy mi锚dzy zabaw卤 w rekonstrukcje, a prac卤 naukow卤; te artyku鲁y odnalaz鲁am ju驴 dawno:)
To jest wersja lo-fi g丑wnej zawarto禼i. Aby zobaczy pe硁 wersj z wi阫sz zawarto禼i, obrazkami i formatowaniem prosz kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.