Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Ubiór Normañski Damski - Opis
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Damskie ubiory wczesno¶redniowieczne
KarolciaSzekspirek
Strój damski by³ bardzo uroizmaicony, poniewa¿ dana cywilizacja zamieszkiwa³a rozleg³e obszary wci±¿ przemieszczac±c siê.
Normanowie (st.-nord. Norrmaen = 'ludzie pó³nocy') - okre¶lenie stosowane w zachodniej Europie dla okre¶lenia mieszkañców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX w. Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje pañstwowe np. Normandia czy Islandia.
Pocz±wszy od X wieku, znaczenie terminu Normanowie zosta³o praktycznie ograniczone do powsta³ej w Normandii silnej i ¶wietnie uzbrojonej grupy feudalnych rycerzy rz±dz±cych tym pañstwem, bêd±cych potomkami wikingów. Normanowie w tym sensie stali siê integraln± czê¶ci± rycerstwa Zachodniej Europy osi±gaj±c wiele sukcesów w licznych podobojach. Do najbardziej znanych zalicza siê zdobycie Anglii pod wodz± Wilhelma Zdobywcy, zdobycie przez Boemunda I najpierw Sycylii, a potem tak¿e po³udniowych W³och, prowadzona przez Boemunda II wojna z Bizancjum, która doprowadzi³a do ca³kowitego wyparcia Bizancjum z W³och, oraz udzia³ w I i III Wyprawie Krzy¿owej silnych kontyngentów normañskich z Anglii, Normandii i W³och. W Normandii, Anglii i W³oszech rycerstwo normandzkie powoli wtopi³o siê w miejscow± ludno¶æ, choæ do dzi¶ w tych krajach wiele rodów arystokratycznych wywodzi swoje pocz±tki od normañskich przodków.
Kobiety nosi³y:
1. giez³o (bieliznê) z regó³y z bia³ego lub pochodnego od niego koloru lnu. [suknia za kolano prosta ze zwê¿anymi rêkawami]
2. sukniê spodni± z lnu lub cienkiej we³ny d³uga suknia, czêsto bardzo d³uga opieraj±ca o ziemiê, wykrój w zale¿no¶ci od upodobania (mo¿liwo¶ci: prosta z klinami po bokach, do¶æ szeroka lub opiêta i rozchodz±ca si± na biodrach z klinami po bokach i wiazaniami na bokach.)suknia ze zwê¿anymi rêkawami.
3. sukniê wierzchni± ze ¶redniej lub grubej we³ny, rêkawy musz± byæ krótsze od sukni spodniej (ca³e rozszerzane lub rozszerzone od lokcia i do¶æ szerokie na koñcach)
4. p³aszcz (pelerynka) zapinany lub zawi±zywany pod szyj±. mo¿liwosc doszycia kaptura, co jest bardzo wygodne i praktyczne.
5. chusty. zawiazywane na glowie lub zwyczajnie narzucone i obwi±zane.
6. Podkolanówki - poñczoszki wykonane z we³ny zazwyczaj cienkiej przewi±zane paseczkiem.
7. Buty zrobione ze skóry
Je¿eli zauwa¿ycie jaki¶ b³±d w moich informacjach proszê o kontakt ;)
Jaromira
Mam pytanie - czy Normanki z XII wieku mogly mieæ suknie wykoñczone krajkami, czy tylko haftami?

nurtuje mnie tez historycznosc takiego wykoñczenia dekoltów: suknia spodnia - ma³y dekolt, pêkniêcie spiête fibul±, wierzch - do¶æ g³êboka ³ódka, spod której widac spodni±.
Jewa
Hmmm... Krajki na obszycie to jest raczej wiek XII, jednak moda nie zmieni³a sie tak od razu- na pocz±tek XIII wieku krajki mog± jeszcze byæ, ale powiedzmy do 1220 roku. Pó¼niej- ju¿ raczej tylko hafty;p To samo bêdzie w przypadku rêkawów u sukien:D
Co do tego proponowanego przez Ciebie dekoldu w sukni wierzchniej... Prawdê mówi±c mam w±tpliwo¶ci. Poprzegl±daj BM, mo¿e bêdzie tam co¶ podobnego?..
Pozdrawiam,
Ewa- wied¼ma z I³¿y devil.gif
Rabiega
Kole¿anki i Koledzy, to nie czat, ale forum.
Temat oczyszczony.

Pozdrawiam

Rabiega
Vlasta
Link do ciekawej stronyo strojach z tego okresu: http://teffania.blogspot.com/
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.