CYTAT(Zuchwa³y @ 22:03 27.09.2006)
czemu fe?? nierozumiem, jest mi³e w dotyku i ³atwo dostêpne... poza jedynym szczegó³em: chcia³bym czarne
Witam
CYTAT
Chocia¿ Rzymian uwa¿a siê za odpowiedzialnych za rozpowszechnienie królika poza obszarem Hiszpanii, to nie próbowali oni tworzyæ sztucznych ras z udomowionych zwierz±t, a tylko tuczyli je na miêso albo pozwalali im ¿yæ jak w naturze, tyle, ¿e w zamkniêciu. Ekstermalnie szybka rozrodczo¶æ królików po³±czana ze zwyczajem kopania pozwoli³a im szybko uciec z rzymskich hodowli i opanowaæ okolice; na Wyspy Brytyjskie dotar³y dopiero w czasach normañskich.
Najwcze¶niejsza znana realacja o królikach w Rzymie (Italii) pochodzi z ksiêgi o rolnictwie, napisanej przez Varro ok 36 roku pne, kiedy ten mia³ 80 lat, dla jego ¿ony, Fundanii, która kupila farmê. Zauwa¿a tam, ¿e w Italii spotyka siê dwa gatunki zajecy i jeden gatunek królika, który pochodzi z Hiszpanii.
Selektywn± hodowlê trzymanych w zamknieciu królikow pierwsi prowadzili prawdopodobnie ¶redniowieczni mnisi, którzy, jak Rzymianie, upodobali je sobie jako po¿ywienie i jadali tak¿e p³ody i ¶wie¿o narodzone króliki (gdy¿ nie by³y one uwa¿ane za miêso i mogli je jadaæ w czasie postu!). Hodowla udomowionych królikow przebiega³a w kierunku zwiêkszenia masy cia³a w stosunku do ich dzikich przodków. Czaszka nabra³a innego kszta³tu, a czê¶æ twarzowa powiekszy³a siê kosztem mózgoczaszki, która zmniejszy³a swoje rozmiary. Kolor futra nie by³ prawdopodobnie przedmiotem starañ, mimo i¿ króliki maj± bardzo miêkkie futro. Nie u¿ywano go do wyrobu strojów, gdy¿, jak zauwa¿y³ ju¿ Pliniusz, sier¶æ do¶æ szybko odchodzi od skóry. To, ¿e u dzisiejszych ras spotykamy ca³± gamê kolorów, jest raczej efektem selekcji ze wzglêdów estetycznych, a nie praktycznych.
http://uszata.com/eksplorer/pochodzenie/kim.htmlSamo wyprawianie skóry - opis znajdziesz
tutaj. Chocia¿ adresowany jest dla innego krêgu ludzi to zasady s± takie same.
pozdrowienia Vislav