Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Naszyjniki Z Muszli I Bursztynów
> Ubiór i dodatki > Dodatki > Bi¿uteria
Radowan
Mam takie pytanie: czy na Ziemiach S³owian ¶rodkowych w X wieku mo¿na by³o spotkaæ takowe ozdoby na szyjê z muszli lub bursztynów?

Pax :-)
Borg
teoretycznie powinny byc muszle kauri w uzyciu, a bursztyn to tak na bank
Vlasta
tego, co pamiêtam, to muszle kauri we wczesnym ¶redniowieczu w Polsce by³y, z Veligradu (Wielka Morawa) te¿ jest naszyjnik z muszelk± http://www.slovane.cz/pic/lh/textil/musle_na_krk.jpeg . Bursztyny jak najbardziej, ale obrobione.
Borg
jupii sliczne
Co do muszelek kauri znam znalezisko z Litwy z XIV wiekuale to tak nawiasem

Co do bursztynu co rozumiesz pod obrobione tzn zrobione kulki, czy jakies inne ksztalty czy wystarcza takie polerowane o nieregularnych ksztaltach?

Przy okazji wie ktos jakiego slimaka to zwloki?

Pozdrawiam
Thyrvald
A co z muszlami w Skandynawii ? Ostatio wesz³em w posiadanie kilku muszli przywiezionych z Irlandii, nie wiem co to za rodzaj i co móg³bym z nimi zrobiæ.
Rabiega
Muszle przegrzebka trafiały licznie na nasze ziemie wraz z pielgrzymami - ale to nieco później. Santiago de Compostella w X wieku było dymiącą kupą gruzów, za sprawą niejakiego Al Mansura, jako ośrodek pielgrzymkowy zaistniało dopiero w XI wieku. Muszle rodzime, tak słodko- jak i słonowodne na ozdoby się raczej nie nadawały, z racji swej nieprzesadnej urody i kruchości.
Muszle małży i ślimaków morskich z basenu Morza Śródziemnego pewnie zdarzały się okazjonalnie - nota bene - pierwszy raz widzę takową w zabytku morawskim - dzięki Vlasto !
Bursztyn - jak wyżej powiedziano - jak najbardziej, znalezisk jest od groma i jeszcze trochę. Na naszyjniki trafiał bursztyn obrobiony - paciorki wszelkich kształtów, krzyżyki itd. Bryłki bursztynu nie poddane obróbce raczej na szyje, torsy i nadgarstki nie trafiały, chyba że jakieś ubożątko znalazło i se powiesiło. Wyroby bursztyniarskie były łatwo dostępne i z pewnością tańsze niż np. szklane, w X wieku będące jednak głÃ³wnie importami ( Ruś ).
Jeszcze tańsze wybyły wyroby z kości i gliny - tu często będące chałupniczymi.

Re - Thyrvald - na muszlach irlandzkich jeszcze się nie znam, ale spróbuję uzypełnic wiedzę w przyszłym roku ...spróbuj może tutaj ?

Kłaniam.
Vislav
Witam

CYTAT
Beads:
By the order in which they're most often found (but not sorted that way within each group):
1) glass: plain, applied eye, millefiori, combed, foil
2) semi-precious stone, always shaped, not chips: amber, carnelian, quartz (rock crystal), jet, agate, amethyst
3) metal: silver/gold/bronze, plain or with granulation or wire decoration, or as a mount
4) other: occasionally bone, antler, walrus ivory, shell, but these are much rarer

The foil beads are very interesting: a layer of silver foil is applied around a glass core and topped with an additional layer of glass. Sometimes the topping layer is yellow glass to make the silver foil appear gold. Many Viking beads that look to be plain metallic are really these glass foil beads. I haven't seen any examples of gold or silver foil applied to the surface of glass beads as is often done in modern lampwork.

Books talk about "shell" beads, but the example I've seen has uncut cowrie shells used as pendants on a necklace between glass beads; so shaped beads made out of shell material may not be appropriate.

Beads were an easy trade good to carry, and many of the Viking finds include beads from Russia, Byzantium, Rome, the Near East, and India, as well as more locally made beads.

A Viking Pendant Necklace
Caryl de Trecesson (Carol Hanson)
http://www.dragonbear.com/as-vneck.html

Wed³ug tego opracowania - muszle by³y raczej rzadko u¿ywane jako ozdoba w Skandynawii i raczej nie obrobione.

pozdrowienia Vislav
Viator
Ta konkretna muszla w naszyjniku z postu Vlasty to który¶ gatunek rozkolca (¶limaki w wiêkszo¶ci pacyficzne, chocia¿ s± gatunki ¶ródziemnomorskie, np. "producent" barwnika purpury).

Muszle kauri czyli poprawnie porcelanki pochodz± natomiast (akurat te ich dwa gatunki, które s³u¿y³y jako waluta i ozdoba) z Malediwów, a do Europy trafi³y w bardzo skomplikowany sposób:

CYTAT
Z basenu Morza ¦ródziemnego transportowano wzd³u¿ g³ównych rzek cenne ozdoby na pó³noc, i ju¿ w górnym paleolicie wzd³u¿ Dunaju i Renu wyposa¿ano zmar³ych w ozdoby z muszelek. Do krajów skandynawskich dociera³y poprzez wybrze¿a Morza Kaspijskiego. Centrum handlowym by³ Tabriz. Wêdrowa³y dalej na pó³noc wzd³u¿ Wo³gi i znane by³y na ca³ym terenie ludów ugro-fiñskich ju¿ pierwszym tysi±cleciu naszej ery. Nabywano je za futra, a u¿ywano jako ozdoby chroni±ce przed urokami. W Finlandii ozdabiano nimi uprz±¿ koni dla tych samych celów. Ale i tu nie koñczy³ siê ich zasiêg. Dotar³y na tereny obecnej Norwegii, na wyspê Lurioey le¿±c± dok³adnie na krêgu polarnym, a tak¿e na ba³tyck± wyspê Gotland.

(wiêcej poczytaæ mo¿na np. tutaj).

W publikacjach PMArch jest sporo ró¿nych naszyjników, w jednej z nich pokazano te¿ proces obrabiania paciorka z bursztynu (znaleziska paciorków w kolejnych fazach wykonania i odpadów produkcyjnych) - zdaje siê, w katalogu wystawy "S³owianie w epoce wcze¶niejszego ¶redniowiecza" albo w "Kernave - litewska Troja" (nie mam w tej chwili dostêpu ¿eby sprawdziæ).
D±brówka
Ja chcia³am jeszcze dodaæ dane z muzeum bursztynowej bi¿uterii - do VIIw. bursztyny w ca³ej Europie by³y stosunkowo tanie, i czêsto zdarza³y siê naszyjniki w ca³o¶ci z bursztynu, pó¼niej jednak upad³ transport i na terenach oddalonych od mórz wytwór ten sta³ siê znacznie cenniejszy. W znaleziskach z koñca 1 tysi±clecia przewa¿aj± naszyjniki szklano-bursztynowe, w których jest tylko kilka paciorków tego ¿ywicznego wytworu.

Widzia³am i lekko polerowane, nieregularne kropelki, i kulki, i "kwiatki" przypominaj±ce kszta³tem nabijki do pasa - z jednej strony p³askie, z drugiej pó³kuli¶cie wypuk³e, ryte w kszta³t "p³atków" <- to jednak bardziej po³udniowi S³owianie.
Amazon Girl
Witam.
Mam pytanie, czy odtwarzając zwykłe pospolite mieszczaństwo przełomu XIV i XV, mogłam pozwolić sobie na naszyjnik z bursztynów?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.