CYTAT
Cukieras Napisano 21:33 19.10.2006
Panowie poczytajcie trochê a nie wypisujcie co slina na palec przyniesie . Jak napisa³ Harald Viking wogóle nie trzyma siê kupy . Oksydowanie to nie hartowanie . Zreszta wspólczesnie wykonywanych zbroi nie da sie zahartowaæ ze wzglêdu na zbyt niski procent wêgla w blasze u¿ytej do ich wyrobu .
Wiekszo¶æ "karoserii" rzeczywi¶cie jest wykonywana z niskoweglowej stali, a przyczyna jest prosta : materia³ jest tani, a jego obróbka ³atwa, a przez to zbroja ma przystepna cene, co cieszy wiekszo¶c rycerstwa...
Zerkaj±c na zachód (Stany, Kanada) widzimy, ¿e tam zarówno stal wysokoweglowa, jak i nierdzewna jest w do¶æ powszechnym uzyciu, ale ceny zbroi wykonanych z tych¿e materia³ów s± duzo wy¿sze.
Przyczyna jest bardzo prosta: W Polsce, bo tu zyjemy, cena kilograma blachy ze stali niskoweglowej o grubo¶ci 1,5mm wynosi okolo 3 z³, natomiast kilogram blachy tej samej grubosci ze stali nierdzewnej przykladowo kosztuje okolo 20z³ i podobnie jest ze stal± wysokoweglow±. Ale warto¶æ zbroi nie tyle jest podyktowana warto¶cia materia³u, co raczej nakladem pracy i stopniem trudnosci.
Stal niskoweglowa jest bardzo plastyczna, dzieki czemu ³atwo ja ciac i kszta³towaæ, a obróbka wykoñczeniowa do lustra, pó³matu, czy matu to poprostu zabawa.
Nierdzewke tez da sie profilowaæ na zimno, ale jest to "troche" trudniejsze, szczegolnie trzeba uwa¿aæ przy duzych wypuklo¶ciach i ostrych za³amaniach powierzchni, poniewaz jest mniej plastyczna od blach standardowo uzywanych. Mozna na niej uzyskac piekna satynke, nie wspominajac o polysku, ale wymaga to wiecej pracy i materia³ow ¶ciernych, gdzyz te szybciej sie zuzywaja.
Stal wysokoweglow± profiluje sie na goraco i hartuje, ponieaz prawie nie nadaje sie do ksztaltowania "na debowym klocku" wiec naklad pracy w porównaniu ze zwykl± blacha jest nieporownywalny, a przy wykañczeniu trzeba uwa¿ac, ¿eby szlifujac jej nie przegrzaæ.
Pisze o tym, ¿eby zobrazowac troszke roznice w nakladzie pracy w przypadkach poszczególnuch materia³ów bo mo¿e nie jestem znawc±, ale troszke sie z nimi zapozna³em od strony praktycznej.
Nie wnikam w historyczno¿c przedstawionych materia³ów i technik, bo nie w tym lezy problem...
Chcia³em jedynie zwrócic uwage na to, ¿e nie wszystkie wspó³czesne zbroje robione s± z kiepskiej jako¶ci stali.
Oczywi¶cie znaczna wiekszo¶æ wykonana jest niestety z materia³u z dolnej pó³ki, ale powód jest chyba oczywisty...
$$$