Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wierzchni Strój Lisowczyków
> Ubiór i dodatki > Ubiory renesansowe i barokowe > Mêskie ubiory renesansowe i barokowe
Kasia
Witajcie
Czy kto¶ móg³by poradziæ mi w kwestii wierzchniego stroju, noszonego przez lisowczyków? K.Górski w "Historyi jazdy polskiej" pisze za Dzieduszyckim, ¿e by³ to "p³aszcz z szerokim ko³nierzem". Gdzie indziej jeszcze ( piêkny, krótki film o lisowczykach, z narracj± Piotra Fronczewskiego) widzia³am krótki kubrak, równie¿ z szerokim ko³nierzem, i rêkawami do ³okci, z przodu zdobiony "pêtlicami". D³ugo¶æ owego kubraka wydawa³a siê taka jak krótkiego ¿upana do jazdy konnej, tak¿e typowego dla tej formacji. Jednak czy w przypadku tak kusej d³ugo¶ci, okrycie to mia³oby zastosowanie podczas ch³odów i deszczy, na które to ponoæ by³o przeznaczone? moje do¶wiadczenia mówi±, ¿e niezbyt... Pewne ¼ród³o sugerowa³o te¿, ¿e kubraki owe by³y pikowane na wzór ¿upanów moskiewskich. Ca³kowity mêtlik informacyjny. Proszê o jakie¶ ¶wiate³ko w tunelu.
Pozdrawiam wszystkich!
pepson
Pewnie chodzi o burkê, tu na freshe jest gdzies opis jak to wyglada³o przeszukaj forum opcja szukaj,
obrazki co i jak to tu http://www.xvii.tylkotu.pl

czo³em!
igorusis
Moim zdaniem nie ma takiego ubioru, ktory mozna by nazwac ubiorem Lisowczyka.
Nazwa lisowczyk tylko dlatego ze pierwsze oddzialy sformowal Lisowski.
Lisowczycy to byla to byla zgraja, ktora byla poubierana w wiekszosci w to co zraboawali.
Sa rozne wyobrazenia lisowczykow na pozniejszych obrazach Kossaka, Brandta ale to sa tylko wyobrazenia.
Na podstawie informacji o Lisowczykach, spodobie ich walki i ogolnego zachowania nie probowal bym raczej doszukiwac sie jakiegos typu stroju Lisowczyka.
BoskiMisza
Jest obraz Rembrandta "Lisowczyk", na którym podobnie¿ zosta³ utrwalony je¼dziec widziany w czasie lisowskiej wyprawy do Francji w bodaj¿e latach 20 - tych XVII wieku. Podobnie¿ zachaczyli o Niderlandy i tam autor móg³ ich widzieæ.

Ale tak jak powiedzia³ Igorusis, lisowczycy byli ha³astr± niez³ych ³obuzów i odziani byli w to co zrabowali czy zdobyli na wrogu. Niektórzy, ale to sporadycznie, mieli fragmenty opancerzenia, np. kolcze, karwasze, misiurki. Pikowane ¿upany na wzór moskiewskich, mogli mieæ z ca³± pewno¶ci±, gdy¿ w trakcie wojen z moskw± tak naprawdê powsta³a jazda zwana lisowczykami. Proponow±³bym skupiæ siê na stroju ¶redniej szlachty polskiej, tudzie¿ kozaków, którzy równie¿ w chor±gwiach s³u¿yli, bo w swej historii nigdy nie mieli ujednoliconych strojów, wiêc delia z krótkim, czy d³ugim rekawem, powinna byæ poprawna.

Jedyn± ró¿nic± w stroju, któr± podkre¶laj± autorzy, by³y spodnie lisowczyków. Nie chodzili w szarawarach czy hajdawerach, tylko w obcis³ych, husarskich spodniach.
Tomasz Rejf
w latach pierwszej kwarty 17 wieku takie spodnie by³y pospolite w¶ród ¿o³nierzy polskich ró¿nych formacji jezdnych i pieszych. Moda na szarawary czy hajdawery zaczê³a siê du¿o pó¼niej.
rydz
Czyta³em gdzie¶ o tym, ¿e lisowczycy w okresie swojej "¶wietno¶ci" lubowali siê w futrach z lisa aby podkre¶liæ swoj± przynale¿no¶æ do formacji Lisowskiego.
Nie pamiêtam czy chodzi³o o czapki czy ko³nierze czy jedno i drugie.
Co wa¿niejsze nie pamiêtam te¿ kto tak pisa³, ale jakby komu¶ strasznie zale¿a³o to mo¿e bym sobie przypomnia³.

Rydz
Parufka
Cytuj±c za Stefañsk± "O je¼dzie lekkiej trudno jest co¶ ¶ci¶lejszego powiedzieæ. Mo¿na przy¬puszczaæ, ¿e panowa³a tu najwiêksza rozmaito¶æ w zale¿no¶ci od samej jazdy (polskiej, wo³oskiej i tatarskiej) oraz zamo¿no¶ci poszczególnych jej cz³onków. Dêbo³êcki pisze: „Eleary wprzód puszczono... kwiatki Leo-poldowe dla ró¿nych farb odzienia... tak ich niektórzy zwali""
Oprócz kolorów tyczy siê to tak¿e ubioru jak pisze Dêbo³êcki gdy¿ ka¿dy w tej formacji po prostu ubiera³ siê jak chcia³ i jak mu na to finanse pozwala³y. Dodatkowo trzeba mieæ na uwadze to, ¿e w ró¿nych okresach wojska Lisowskiego mia³y dosyæ urozmaicony sk³ad etniczny (Polacy, Rusini, Tatarzy, Kozacy), a na dodatek bywali w ró¿nych regionach europy gdzie mieli styczno¶æ z przeró¿nymi modami. Gdy jakiemu¶ siê zciucha³a delia to nie uczy³ niemieckiego krawca jak siê szyje po polsku tylko kupowa³ co¶ co by³o wed³ug jego zdania najlepszym zamiennikiem i tak dalej. Najlepszy przyk³ad takiego nasi±kania obcymi wzorami mamy w powrocie wojsk Czarnieckiego do polski kiedy ówcze¶ni pisz±, ¿e ubrani byli oni czê¶ciowo po polsku czê¶ciowo na zachodni± mod³ê.
Tote¿ maj±c to na uwadze wydaje mi siê, ¿e Lisowczycy wygl±dali jak jedna wielka zbieranina stylów krajów które odwiedzali jak i naszej rodzimej mody wiêc doszukiwanie siê tam jednolitego ubioru wspólnego dla ca³ej formacji jest raczej b³êdem.
Tomasz Rejf
Parufka w ró¿nych manuskryptach krawieckich wydawanych przez znanych krawców XVI i XVII wieku wystêpuj± ubiory typu wschodniego takie jak wêgierskie ¿upany, Capoty alla Polacca, czy ró¿ne tureckie ubiory. Wojak nie musia³ uczyæ niemieckiego krawca szyæ wed³ug mody polskiej bo by³a ona mniej lub wiêcej znana. Na zachodzie w pewnym momencie moda polska by³a dosyæ rozpowszechniona i w detalach strojów takich jak pêtlice i w ca³o¶ci jak delie. Po prostu wojakom mog³y siê podobaæ stroje zachodnie, by³a to dla nich jaka¶ nowo¶æ, tym bardziej, ¿e czêsto mieli j± darmo w zamian za ¿ycie w³a¶ciciela smile.gif. W¶ród Lisowczyków w czasie kampanii 1617r roku by³o te¿ kilku Finów. Tacy ludkowie te¿ pewnie chodzili wed³ug swojej mody. Z pamiêtników Paska pamiêtam jak pisze on o skracaniu ¿upanów do wysokich butów rajtarskich, nawet swoje zdanie przeciwstawia³ jakoby moda na krótkie ¿upany przysz³a do nas od Czerkiesów.
Parufka
O widzisz tego o tych manuskryptach nie wiedzia³em smile.gif . Czyli jednym s³owem panowie Lisowczycy w kupie byli dosyæ ciekawym widokiem dla ówczesnych mieszkañców Rzeczypospolitej i na pewno nie by³o to wojsko jednolicie umundurowane.
Camillvs
CYTAT(Parufka @ 13:21 28.01.2009) *
O widzisz tego o tych manuskryptach nie wiedzia³em smile.gif . Czyli jednym s³owem panowie Lisowczycy w kupie byli dosyæ ciekawym widokiem dla ówczesnych mieszkañców Rzeczypospolitej i na pewno nie by³o to wojsko jednolicie umundurowane.


Ciekawym jak ciekawym, mieszkañcy Radomska raczej nie specjalnie cieszyli siê z tego widoku ;)
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.