Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Cenne Strza³y
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
MagE
Witajcie ludziska !
Nie wiem, czy Wam te¿ siê to zdzarza - otoz prawie na kazdym treningu trace po 1-2 strzaly anger.gif (po 25 zl kazda) i szczerze mowiac zaczynam miec juz tego dosc...

W zwiazku z tym zwracam sie zapytaniem - czy ktos uzywa strzal aluminiowych do strzelania z longbowa, a moze karbonowe ? A moze macie jakis sposob na lamanie strzal ?

Dodam, ze strzelam na strzelnicy, za tarcza nie ma zadnych scian smile.gif Tarcza jest na slomianym strzalochwycie, a strzaly lamia sie po wpadnieciu w piach, albo przez niefortunne udrerzenie w stojak...
Nidhogg
CYTAT(MagE @ 08:24 24.08.2006) *
Witajcie ludziska !
Nie wiem, czy Wam te¿ siê to zdzarza - otoz prawie na kazdym treningu trace po 1-2 strzaly :-( (po 25 zl kazda) i szczerze mowiac zaczynam miec juz tego dosc...

W zwiazku z tym zwracam sie zapytaniem - czy ktos uzywa strzal aluminiowych do strzelania z longbowa, a moze karbonowe ? A moze macie jakis sposob na lamanie strzal ?

Dodam, ze strzelam na strzelnicy, za tarcza nie ma zadnych scian :) Tarcza jest na slomianym strzalochwycie, a strzaly lamia sie po wpadnieciu w piach, albo przez niefortunne udrerzenie w stojak...

Co¶ musi byæ nie tak z twoimi strza³ami - ostatnio jedna z moich wytrzyma³a uderzenie w ska³ê w Ogrodzieñcu. Mo¿e s± zbyt wiotkie do twardo¶ci ³uku?
Je¿eli chodzi o strza³y aluminiowe, a szczególnie karbonowe, to ¶ azazwyczaj dro¿sze od drewnianych. Niedrogie i podobno wytrzymale s± Troopery Eastona - w³okno szklane, wersja 30# i 40#. Tylko te plastikowe lotki...
MagE
Jesli chodzi o moje strzaly to kupowalem w Centrum £uczniczym - model drewniany super z lotkami z USA - 23,40/szt. Chyba wiec nie sa najgorsze ?
Frodo
Cze¶æ!

Ja strzelam ze strza³ cedrowych i te¿ ³amiê ich sporo. A to jaki¶ rykoszet od stojaka, a to jaki¶ kamyk ;) . Zamierzam sobie kupiæ strza³ki carbonowe (chyba w³a¶nie troopery) bo s± ponoæ wytrzymalsze. O ile dobrze pamiêtam to jest to wydatek rzêdu 40 kilku z³oty (z lotkami z piór) za sztukê.


CYTAT
Niedrogie i podobno wytrzymale s± Troopery Eastona - w³okno szklane, wersja 30# i 40#. Tylko te plastikowe lotki...


W £uksporcie mo¿na zamówiæ dowolne strza³ki z lotkami z piór indyka. Do ³uków tradycyjnych (bez podstawki pod strza³ê) nie zaleca siê stosowania gumowych lotek.

Pozdrawiam
Wojb0r
Witam.

Ja osobi¶cie strzelam strza³ami Easton Trooper. Nie s± one z³e, a ich koszt to 10 z³ (http://www.goldenarrow.com.pl/produkt.php?numer=4305), ale za strza³ê z lotkami gumowymi. A nie ³ami± siê prawie nigdy, nawet po uderzeniu w drzewo.

Pozdrawiam
robin_
polecam strza³y bukowe. Dopiero 1 mi sie z³ama³a jak trafi³a w metalowe ogrodzenie. Spokojnie wytrzymuj± strza³ w deche a strzelam z mocnego ³uku 30 kg.
Grzyp
Nie wiem co Wy robicie, ¿e tak ³amiecie strza³y, ja przez 3 miesiace straci³em 2 przez trafienie strza³± w strza³ê (po 2 treningi w tygodniu). Proponujê uwa¿aæ na to, gdzie i do czego siê strzela, starannie oczyszczaæ teren z wiêkszych kamyków i kawa³ków metalu (nakretki i inne takie mo¿na pomin±æ). No i dobrze dobieraæ strza³y do ³uku.
Daniel Bochra
czy ktos uzywa strzal aluminiowych do strzelania z longbowa, a moze karbonowe ? A moze macie jakis sposob na lamanie strzal ?

witam
jak masz luzne podejscie do strzelania (czytaj: nie starasz sie za wszelka cene byc ultrahistoryczny) to smialo lap sie za strzaly weglowe; polecam gold tip XT (one nawet wygladaja jak strzaly drewniane) podobnie beman Classic
carbon laczy wszystkie zalety strzal aluminiowych z niespotykana odpornoscia na zlamanie, do tego takie strzaly nigdy sie nie krzywia, albo sa proste , albo polamane;
zauwaz, ze specjalnie wymienilem modele mysliwskie: sa troche ciezsze niz "tarczowe" ale w zwiazku z grubszymi sciankami znacznie bardziej wytrzymale; zaopatrzysz takie pociski w dobre lotki, dokrecisz Judo Points i masz swietna zabawe, bez umartianie sie, ze kolejna strzala wlasnie sie "schowala" w trawie, czy zlamala po rykoszecie;
MagE
Podaj adres jakiegos sklepu, prosze ! Albo miejsce w sieci gdzie mozna chociaz obejrzec te strzaly i lotki !
W strzalach karbonowych mozna dokrecac lotki ?
Daniel Bochra
www.goldtip.com, szukaj XT shafts albo arrows
www.beman.com szukaj classic
lotki oczywiscie przyklejamy musisz uzyc odpowiednich klejow
Dragonet
Ja strzelam ju¿ z ³uku typu longbow jakie¶ 2 lata, naci±g tego¿ ³uku to jakie¶ 18 kg, a jedyna strza³a jaka mi siê z³ama³a to kiedy za wysoko wystrzeli³em i wbi³a sie w drzewo 8 metrów nad ziemi± i wpad³em na genialny pomys³ ¿eby rzuciæ w ni± kijem to mo¿e siê obluzuje i wyleci (niestety zbyt mocno sie wbi³a i sie z³ama³a). Nie mówiê, ¿e strza³y z surowców niehistorycznych sa gorsze, ale skoro siê ju¿ zajmowaæ odtwarzaniem to tak trochê szkoda porzucaæ drewniane promienie, bo to ju¿ nie to samo. Swoje strza³y kupowa³em od trzech ró¿nych rzemie¶lników (g³ównie cedrowe). Byæ mo¿e masz ³uk o bardzo mocnym naci±gu i dlatego historycznie (lub zbli¿enie do historycznych) wykonane strza³y nie daj± rady.
MagE
Ja strzelam z 21kg, strzaly sa raczej odpowiednio dobrane, a pekaja mi zazwyczaj tuz przy grocie - mysle ze generalnie nadaja sie do ponownego obsadzenia... Wydaje mi sie ze po wpadnieciu w piach uderzaja o jakies kamienie... A co do strzal z innych materialow to mysle, ze mozna je uzywac do treningow tylko... ?
Daniel Bochra
"Nie mówiê, ¿e strza³y z surowców niehistorycznych sa gorsze, ale skoro siê ju¿ zajmowaæ odtwarzaniem to tak trochê szkoda porzucaæ drewniane promienie, bo to ju¿ nie to samo"

witam
no nie wiem, na ile "historyczny" jest cedr (zwlaszcza w zestawieniu: bron sredniowieczna i drewno cedrowe)
o ile pamietam jedno tylko plemie Indian Ameryki Polnocnej docenilo ten gatunek drewna;
na pewno bardziej historyczne (i wytrzymale) beda te gatunki drewna, ktore sa szeroko dostepne na terenie Polski, dodatkowo tansze;
Dragonet
Porównywa³em do proponowanego karbonu smile.gif , a nie do rodzimych "drzewek" drogi frehowiczu, i nadal ¶miem uwa¿aæ, ¿e cedr ma siê bli¿ej historii ni¿ karbon. Pozatym posiadam równie¿ strza³y z innych rodzajów drewna i te¿ siê dzielnie trzymaj±, a w p³ot betonowy nie raz ju¿ trafi³y.
Grzyp
Trzeba jeszcze zwrócic uwagê na fakt, ¿e strza³y aluminiowe i karbonowe ró¿ni± siê mas± od strza³ drewnianych (a odpowiadaj±cych rozmiarach rzecz jasna), wiêc zachodzi tutaj powa¿ne ryzyko uszkodzenia ³uku, szczególnie je¿eli strza³y s± za lekkie.
Tasi
Witam,
Co do ³amania siê strza³ - nieprzyjemne , lecz nieuniknione,
Pytanie jeszcze jakich uzywacie grotów w tych strza³ach, bo to te¿ robi ró¿nicê
s±dz±c z tego, ¿e pêkaja Wam tuz za grotem to s± one toczone,
polecam groty kute- przy zetkniêciu z np kamieniem taki grot przejmuje wiêkszo¶æ energii (i siê np zgina) - a strza³a przewa¿nie pozostaje ca³a. Grot do wyklepania a to nie problem.
Jakis czas temu Bisok sprzedawa³ strza³y z grotami zrobionymi z zaklepanych i wyciêtych rurek stalowych - wg. mnie by³y "naj³agodniejsze" dla strza³, np. po trafieniu w kamieñ, metal itp. taki grocik siê ³adniutko zagina³ (nawet zawija³ bum.gif ), ale promieñ by³ nie ruszony, a ¿e grot z w miarê miêkkiej stali to siê da³o bez problemu na strzelnicy wyklepaæ

Co do strza³ z³amanych za grotem- ja bym ich nie liczy³ jako stracone, bo skrócenie i ponowne osadzenie grotu to te¿ prosta sprawa, minus jest taki, ze kiedy¶ nam poprostu zabraknie d³ugo¶æ promienia przy skracaniu :p

Je¶li promieñ pêk³ wzd³ó¿ w³ókien lub po skosie to có¿, albo skrócic i zrobiæ z tego be³t do kuszy, albo od³ozyæ do ko³czanu z reszt± polamañców icon_cool.gif nie polecam klejenia tak z³amanej strza³y- pare razy tak zrobi³em, ale to nie jest ani bezpieczne i prêdzej czy pó¼niej strzala siê znów rozwali (byle nie na Waszej rêce)

To tyle, pozdrawiam, Tasi
Rabiega
CYTAT(Daniel Bochra @ 08:01 26.08.2006) *
no nie wiem, na ile "historyczny" jest cedr

Jako gatunek powszechnie występujący w krajach Lewantu - bardzo historyczny, przynajmniej dla kultur i narodów tamże bytujących w przeszłości.
Tak przy okazji, kolega Bochra zapomniał o palącej kwestii ?
Nadal tkwimy w ciemnościach, nie znając przykładów "łuków kłujących" i "rycerskich pochówków całopalnych".
Daniel Bochra
Grzyb napisal: "strza³y aluminiowe i karbonowe ró¿ni± siê mas± od strza³ drewnianych (a odpowiadaj±cych rozmiarach rzecz jasna), wiêc zachodzi tutaj powa¿ne ryzyko uszkodzenia ³uku, szczególnie je¿eli strza³y s± za lekkie"

witam
zalecana waga strzal mysliwskich to 8-12 grain na 1 lbs;
testy sprawnosci lukow tradycyjnych publikowane w niemieckim i amerykanskim TB wykonywane sa przy uzyciu strzal 9 grain na 1 lbs
Gold Tip (wersja 35/55) wazy okolo 280 grain przy 30 calach, plus grot (od 85 do ponad 200 grainow)
"standardowo" bedzie to ponad 400 grain, czyli na pewno odpowiednio "duzo" dla lukow od 35 do 50 lbs
strzaly aluminiowe "zalapia" wymagana wage po zalozeniu zwyklych 100-145 grainowych grotow;
w ksiazce Bickerstaffe przedstawiony jest pomysl jak znalezc idealna wage strzal dla swojego luku, warto przeczytac;

Mage, jezeli promienie lamia sie tuz przy grocie, to albo trafiasz w cos zbyt twardego, albo grot nie jest dobrze osadzony (wycentrowany), strzala jest za miekka, albo promien jest za suchy (dobry promien cedrowy ma okolo 6% wilgotnosci)
jezeli sloje nie sa rownolegle (przynajmniej na 3/4 dlugosci patyka) to lepiej nie budowac z tego strzaly,
bo ani nie bedzie mocna, ani prosta;
stopki z twardego drewna moga zancznie wzmocnic przednia czesc promienia, czyli tam, gdzie stres jest najwiekszy, dodatkowo poprawia sie aerodynamika (tak z obserwacji)

jeseli strzelasz z tzw selfbow, czy to bedzie jeden kawalek drewna, czy laminat drewn-drewno, nie spodziewaj sie zadnych wiekszych przyrostow predkosci ze strzalami carbonowymi;
takie luki sa duzo wolniejsze niz drewno-fiberglass recurve i lepiej sie sprawdzaja na ciezszych strzalach
Skwarek
POwiem jedno.... BEZ PRZESADY!
Szanowni koledzy, zachowujmy umiar.
Te wszystkie analizy z twardo¶ci± promieni i ich wilgotno¶ci± czy te¿ odpowiedni± wag± i sprê¿ysto¶ci± s± fajne, ale na co to komu? Inaczej - mo¿e takie rzeczy maj± znaczenie przy bardzo dok³adnym strzelaniu, ale jak bardzo precyzyjnym? nawet sam nie jestem w stanie takiego sobie wyobraziæ -mo¿e przy strzelaniu do tarczy 0,5m na 0,5 z odleg³o¶ci 90 m przy ³uku o naci±gu powy¿ej 30 kg?
Nasza braæ ³ucznicza (Lubañ) strzela w wiêkszo¶ci strza³ami bisokowymi (najtañszymi) a my z ojcem strza³ami w³asnej roboty (ze ¶wierku- ponoæ nie najlepsze drewno) i przez parê dobrych lat uzbiera³o siê mo¿e z 10 przypadków z³amañ (strzela nas w sumie kilkana¶cie osób; ³uki o sile 0d 13kg do 24kg, odleg³o¶ci od 15m do 50m) a tymi przepadkami by³y:
- trafenie strza³± w strza³ê,
- trafienie bokiem strza³y w co¶ twardego po rykoszecie (po baaaaaaaardzo du¿ym b³êdzie ³ucznika),
- przewrócenie siê ³apacza z wbitymi weñ strza³ami,
- utrata grotu kiedy strza³a za mocno wesz³a w jaki¶ pieñ.
Przy czym, zdarza nam siê braæ udzia³ we wszelakiego rodaju festynach i udostêpniaæ sprzêt do strzelania gawiedzi i choæ niejeden troll cuda wyczynia³, to ¿aden strza³y nie z³ama³.
To na co my zwracamy uwage, to czy:
- promieñ jest prosty, nie ma sêków, a s³oje s± przyzwoicie roz³o¿one,
- grot nie jest za ostry,
- lotki s± w dobrym stanie
- no i kiektórzy staraj± siê dobieraæ strza³y o przybli¿onej wadze (przybli¿onej wzglêdem innych strza³ a nie do z góry okre¶lonej wagi wzorcowej).
i tyle.
Niech analizy wy¿szego stopnia pozostan± dla zawodowców, którzy p³±c± za jedn± strza³ê i po 100z³.
Nam wystarczaj± te najtañsze (pod warunkiem zachowania wy¿ej wymienionych cech) a o dostateczno¶ci ich parametrów mog³a przekonaæ sie braæ ³ucznicza choæby na tegorocznym turnieju na zamku Czocha.

SOrki za przyd³ugi (przyg³upi?) wstêp - przechodzê do odpowiedzi na Twoje pytanie MagE.

Wychodzi na to ¿e te twoje strza³y s± do d......., ale skoro p³acisz za nie a¿ 25z³ to nie powinny. Zwróæ uwagê czy nie wbijaj± siê pod k±tem (je¶li strza³a wbije siê w miarê prosto mo¿na ni± spokojnie po drzewach waliæ, najwy¿ej siê odbije, nie z³amie) je¶li wbijaj± siê pod du¿ym k±tem to byæ mo¿e strzelasz ze zbyt ma³ej odleg³o¶ci i strza³ nie nad±¿aj± z ustabilizowaniem lotu.
Je¶li walisz po no¿kach od strza³ochwytu, tudzie¿ obok niego, to zrób wiêkszy (je¶li masz znajomo¶ci do skombinuj sobie kilka kostek sprasowanego sianka, albo zrób chwytak z dywanu). Z do¶wiadczenia wiem te¿, i¿ sama s³oma nie jest najlepszym chwytakiem, bo strasznie rysuje promienie i zazwyczaj jest za miêkka i strza³y przelatuj± na wylot (biada lotkom), dlatego my dodatkowo stosujemy : worki lniane (napchane s³om±) oraz chwytaki z kilku warst kartonów.
A co do strza³ tzw. nietradycyjnych..... ja bym sobie je darowa³. Je¶li strzelasz nimi sobie w piaskownicy to nikt Ciê za to nie bêdzie napastowa³, ale na imprezach quasihistorycznych nie s± one trendy, ani cool, ani jazzy, ani nawet fresh.... no i w ogóle obciachowe. Móg³by¶ nimi sobie siepaæ oczywi¶ci li tylko na treningach, ale dziwny to by³by trening bo zachowuj± siêinaczej ni¿ tzw. tradycyjne.

ufffff Mam nadziejê, ¿e przyda si komu¶ co¶ z tego potoku s³ów.

pozdrawiam i ¿ycze wszystkim jak najwiêcej strza³ów strza³± w strza³ê

POwiem jedno.... BEZ PRZESADY!
Szanowni koledzy, zachowujmy umiar.
Te wszystkie analizy z twardo¶ci± promieni i ich wilgotno¶ci± czy te¿ odpowiedni± wag± i sprê¿ysto¶ci± s± fajne, ale na co to komu? Inaczej - mo¿e takie rzeczy maj± znaczenie przy bardzo dok³adnym strzelaniu, ale jak bardzo precyzyjnym? nawet sam nie jestem w stanie takiego sobie wyobraziæ -mo¿e przy strzelaniu do tarczy 0,5m na 0,5 z odleg³o¶ci 90 m przy ³uku o naci±gu powy¿ej 30 kg?
Nasza braæ ³ucznicza (Lubañ) strzela w wiêkszo¶ci strza³ami bisokowymi (najtañszymi) a my z ojcem strza³ami w³asnej roboty (ze ¶wierku- ponoæ nie najlepsze drewno) i przez parê dobrych lat uzbiera³o siê mo¿e z 10 przypadków z³amañ (strzela nas w sumie kilkana¶cie osób; ³uki o sile 0d 13kg do 24kg, odleg³o¶ci od 15m do 50m) a tymi przepadkami by³y:
- trafenie strza³± w strza³ê,
- trafienie bokiem strza³y w co¶ twardego po rykoszecie (po baaaaaaaardzo du¿ym b³êdzie ³ucznika),
- przewrócenie siê ³apacza z wbitymi weñ strza³ami,
- utrata grotu kiedy strza³a za mocno wesz³a w jaki¶ pieñ.
Przy czym, zdarza nam siê braæ udzia³ we wszelakiego rodaju festynach i udostêpniaæ sprzêt do strzelania gawiedzi i choæ niejeden troll cuda wyczynia³, to ¿aden strza³y nie z³ama³.
To na co my zwracamy uwage, to czy:
- promieñ jest prosty, nie ma sêków, a s³oje s± przyzwoicie roz³o¿one,
- grot nie jest za ostry,
- lotki s± w dobrym stanie
- no i kiektórzy staraj± siê dobieraæ strza³y o przybli¿onej wadze (przybli¿onej wzglêdem innych strza³ a nie do z góry okre¶lonej wagi wzorcowej).
i tyle.
Niech analizy wy¿szego stopnia pozostan± dla zawodowców, którzy p³±c± za jedn± strza³ê i po 100z³.
Nam wystarczaj± te najtañsze (pod warunkiem zachowania wy¿ej wymienionych cech) a o dostateczno¶ci ich parametrów mog³a przekonaæ sie braæ ³ucznicza choæby na tegorocznym turnieju na zamku Czocha.

SOrki za przyd³ugi (przyg³upi?) wstêp - przechodzê do odpowiedzi na Twoje pytanie MagE.

Wychodzi na to ¿e te twoje strza³y s± do d......., ale skoro p³acisz za nie a¿ 25z³ to nie powinny. Zwróæ uwagê czy nie wbijaj± siê pod k±tem (je¶li strza³a wbije siê w miarê prosto mo¿na ni± spokojnie po drzewach waliæ, najwy¿ej siê odbije, nie z³amie) je¶li wbijaj± siê pod du¿ym k±tem to byæ mo¿e strzelasz ze zbyt ma³ej odleg³o¶ci i strza³ nie nad±¿aj± z ustabilizowaniem lotu.
Je¶li walisz po no¿kach od strza³ochwytu, tudzie¿ obok niego, to zrób wiêkszy (je¶li masz znajomo¶ci do skombinuj sobie kilka kostek sprasowanego sianka, albo zrób chwytak z dywanu). Z do¶wiadczenia wiem te¿, i¿ sama s³oma nie jest najlepszym chwytakiem, bo strasznie rysuje promienie i zazwyczaj jest za miêkka i strza³y przelatuj± na wylot (biada lotkom), dlatego my dodatkowo stosujemy : worki lniane (napchane s³om±) oraz chwytaki z kilku warst kartonów.
A co do strza³ tzw. nietradycyjnych..... ja bym sobie je darowa³. Je¶li strzelasz nimi sobie w piaskownicy to nikt Ciê za to nie bêdzie napastowa³, ale na imprezach quasihistorycznych nie s± one trendy, ani cool, ani jazzy, ani nawet fresh.... no i w ogóle obciachowe. Móg³by¶ nimi sobie siepaæ oczywi¶ci li tylko na treningach, ale dziwny to by³by trening bo zachowuj± siêinaczej ni¿ tzw. tradycyjne.

ufffff Mam nadziejê, ¿e przyda si komu¶ co¶ z tego potoku s³ów.

pozdrawiam i ¿ycze wszystkim jak najwiêcej strza³ów strza³± w strza³ê
MagE
Masz racjê, darujê sobie te niehistoryczne carbony... kupiê pewnie znów ze 20 strza³ bisokowych i tyle... poza tym musze naprawic te, ktore sie kwalifikuj± do naprawy (mam ich z 10). Najczesciej strzaly rozwalaly mi sie o stojak po przejsciu przez slomianke - stojak niestety mam metalowy - ale juz sobie z tym poradzilem - owinalem nogi stojaka skora barania solidnej grubosci i jest teraz w miare ok. Poza tym zamierzam pokombinowac z dywanem w roli strzalochwytu za slomianka... Wczesniej uzywalem stojaka z drewna, ale sam go robilem i nie wymierzylem bagaznika w samochodzie i teraz mam problem z jego transportem. Metalowy stojak mam od znajomego z kwiaciarni - wczesniej byl uzywany jako podstawka do wienców... smile.gif
Dragonet
Przyda³y siê uwagi, oj przyda³y, od razu obejrza³em sobie dok³adnie strza³y i sprawdzi³em lot i jak siê wbijaj± (wcze¶niej poprostu nie zwraca³em a to uwagi), chcia³em dociec dlaczego moje strza³y kupione za 10 zela sztuka (grot toczony, cholernie twardy) i strza³y bardzo tradycyjne z grotem kutym i wogóle wypasione za 30 zela, siê nie ³ami±. W strza³ach z grotem kutym rzeczywi¶cie zachodzi zjawisko têpienia czy zginania grotu i to pewnie on przyjmuje impet na siebie, co do tamtych "gorszych" strza³ co to w p³oty betonowe ³adowaæ mo¿na, to rzeczywi¶cie kowal bardzo dobrze osadzi³ grot, a co wa¿ne wszystkie groty s± bardzo symetryczne i dobrze wykoñczone, a strza³y wbijaj± siê prosto (do¶æ czêsto zdarza siê ¿e strza³a odbija siê je¶li akurat trafi w mocowanie stojaka tarczy, czy jako¶ po swojemu w drzewo i poprostu sobie opada na ziemiê. Kurde, nawet próbowa³em wa¿yæ strza³y ale muszê siê zakrêciæ za dok³adniejsz± wag±.
MagE
a ja mam kilka strzal z grotami toczonymi, ktore w zetknieciu z moim metalowym, jeszcze nie owinietym stojakiem, rowniez sie powyginaly troche... smile.gif maja teraz takie sciete czubki i wyklepac sie raczej tez tego nie da...
To taka mala dygresja byla smile.gif
Adamc1
My¶lê ¿e przesadzacie z t± historycznoscia strza³ po pierwsze rozumiem ¿e na pokazie rycerskim nie wypada strzelaæ z wysokiej jako¶ci strza³ tylko z replik pasujacych do epoki któr± pokaz uwidacznia natomiast je¿eli chceci strzelaæ dla frajdy to powinni¶cie strzelac z tego co przynosi efekt emecjonalny wiêc w³asciwie ka¿dy z tego co mu odpowiada ja strzelam z dwóch typów ³uku z bloczka oraz refleksyjnego koreañca bloczek jest precyzyjn± maszyn± a refleks niesamowit± zabawk± dla uproszczenia jeden i drugi ma naci±g 60 # i na pewno strza³y wysokiej jakosci z nowoczesnych materia³ów ¿adnemu z tych ³uków nie przeszkadzaj± co nie znaczy ze nie mam strza³ drewnianych które jednak nie dorównuj± powtarzalno¶ci± parametrów strza³om carbonowym czy aluminiowym
Pozdrawiam Adam
Daniel Bochra
witam!
Adamc1, popieram to co napisales, ale mysle, ze tak na prawde nigdzie w tych naszych wywodach nie zajdziemy, bo wiekszosc i tak Ci powie "to nie jest historyczne"
poza tym zawsze beda pojawiac sie pytania, na ktore nie znajdziemy prostych i pewnych informacji, tak to juz jest z historia;
odnosnie "amunicji": slyszalem to juz setki razy "strzaly drewniane pozostaja daleko w tyle jezeli chodzi o powtarzalnosc parametrow"
no to zobaczmy: typowy komplet szaftow carbonowych kosztuje ponad $100, za ta cene masz dwanascie niemal idealnie prostych fabrycznych rurek, dobranych pod wzgledem wagi i spine;
doklejasz piorka, wkladki na grot i gotowe;
komplet szaftow cedrowych (przykladowo) premium (wstepnie recznie przebranych) to wydatek okolo $30 za tuzin, czyli za cene jednego kompletu strzal weglowych mamy trzy tuziny drewnianych
jestem pewien, ze jezeli osoba od ktorej kupujesz patyki wie co robi, bedziesz mial do dyspozycji 36 ladnie uslojonych, wzglednie prostych (generalnie jednak wymagajacych prostowania) kijkow o tej samej srednicy;
mozesz wiec wykonac 36 strzal, ktore beda wzglednie dobrane, powiedzmy do 15 grain roznicy w wadze i 5 funtow roznicy w spine, co dla wiekszosci strzelan bedzie wiecej niz ok; zlamane czy zgubione strzaly? pewnie, kilka zawsze sie straci, ale i tak duzo zostaje;
mozesz tez pojsc dalej i z calosci wybrac powiedzmy 25, gdzie waga pomiedzy najciezsza i najlzejsza nie bedzie przekraczala 10 grain
z 25 moze uda ci sie wybrac 12-18 z tolerancja spine 3 funty, czasami nawet blizej
pozostaje tylko szafty zabezpieczyc przed wilgocia, precyzyjnie wykonac osady na cieciwe i grot nalepic lotki i gotowe;
podsumowujac: dysponujac materialem wyjsciowym dobrej jakosci (jakiekolwiek by do drewno nie bylo)
i poswiecajac troche czasu mozesz stanac do turnieju uzbrojony w komplet pociskow niemal tak precyzyjnych jak te z 21 wieku, tylko znacznie od tych nowoczenych ladniejszych
pozdrawiam
Adamc1
Aspekt ekonomiczny jest niepodważalny i oczywiście jest jednym (prawie najważniejszym) z kryterów indywidualnego wyboru . w końcu wszystko zmierza do jednego czyli realizacji jakiegoś dowolnie wybranego przez daną osobę celu , a więc bawmy się realizujmy swoje cele i bądzmy tolerancyjnji wobec inych robiących to samo smile.gif.
Pozdrawiam Adam
A jako ciekawostkę powiem że moje ACC zamykają się w róznicy 1gr na 12 szt. waga której używam ma dokładność 0.01g.
Daniel Bochra
witam
1 gram na tuzin?! troche sie pobawiles z doborem grotow, wkladek, nasadek i lotek;
przy luku, ktory ma polke, gdzie strzala zrownuje sie z cieciwa, spine nie jest czynnikiem krytycznym, tym bardziej jezeli strzelasz ze spustu
co do wagi, to mysle, ze nie odczulbys roznicy do powiedzmy 10 grain
zastanawiajace jest jednak to, ze ci, ktorzy strzelaja z lukow typu compound, czy olimpic recure przywiazuja czesto duza uwage do amunicji, chociaz ta, pochodzaca z "fabryki" i tak jest juz bardzo precyzyjna, natomiast zwolennicy lukow tradycyjnych i historycznych czesto obchodza sie z tuzinem patyczkow, "na oko" jednakowych
wlasnie ci ostatni, posiadacze lukow bardzo czesto robionych wylacznie z drewna, bez "polki" gdzie gietkosc strzaly ma duzo wieksze znaczenie, powinni moim zdaniem byc bardziej zorientowani na jakosc strzal;
powiecie, ze to niehistoryczne podejscie, ze angielscy lucznicy nie wazyli strzal i moze tak bylo;
moze i byla to bron na jedna kampanie, strzaly czesto jednorazowe, ale nie wydaje mi sie, ze mozna kilka razy pod rzad trafiac w ten cel wielkosci konia na 200 yardow uzywajac kiepskich strzal (mam na mysli krzywe drzewce, duza roznica w gietkosci i wadze patykow, kiepsko zamocowane lotki - nie milimetrowe roznice w dlugosci promieni, niezbyt staranne wykonczenie powierzchni patykow itp)
na taka odleglosc nawet najsilniejszy, najszybszy luk bedzie wypuszczal nawet lekka strzale po znacznej paraboli
mysle, ze nasi przodkowie mieli wieksza wiedze praktyczna, wyplwajaca z wieloletniego doswiadczenia, niz moze sie wydawac
fachowcy od wyrobu strzal moze nie mieli spine testerow, czy elektronicznych wag w swoich warsztatach, na pewno jednak wiedzieli jaka srednica, dlugosc, waga czy sztywnosc promienia bedzie najbardziej odpowiednia
bo czy nie bylo by to pozbawione sensu, zeby np preparowac sciegna, rog, doprowadzac drewniany rdzen do optymalnego ksztaltu, potem to wszystko laczyc w jeden bardzo sprawny instrument, po to, aby nie posiadajac dobrze dobranej amunicji nie moc trafic w cel powyzej 30 m?
kilka lat temu widzialem niesamowita kolekcje, strzal nieml z calego swiata, zgromadzona przez Dr. Grayson i przekazana uniwersytetowi w Saint Louis; niektore z okazow maja kilkaset lat, ale precyzja i starannosc wykonania budza podziw i respekt;
zrobilem tez kilka fotek lukow i strzal z Tybetu, z ubieglego stulecia, te z kolei sa w Muzeum Ziemi w Chicago, zachowane w swietnym stanie, nawet lotki na strzalach sa niepostrzepione
wszystko za szyba, ale widac bylo od razu, ze srednica bambusowych promieni jest taka sama we wszystkich strzalach, nasadki bardzo starannie wykonane, a sam promien idealnie prosty
podobnie pozostalosci po strzalach z Mary Rose, chociaz w znacznym stopniu zdregradowane, stanowily wzor dla replik wykonywanych przez P. Bickerstiffe; okazalo sie, ze strzaly takiego ksztaltu lataly znacznie dalej niz zwykle 3/8 patyki z topoli zaopatrzone w groty na wzor tych z MR
arcimir
Co do strzał używanych do celów bojowych to chyba rzeczywiście raczej były to jednorazówki. W paru opisach bitew czytałem, że łucznicy zbierali strzały wroga i tymi strzelali, jak kończyły się własne. Raczej niemożliwe, aby je przedtem testowali.
Tak więc taktyka bojowa to raczej zasypywanie wroga gradem strzał (także pisze o tym p.Jankowski, to ten fragment o dłuższych strzałach) bez zbyt dokładnego celowania.

Co do strzelań precyzyjnych, to bardzo dokładne zważenie strzały (a raczej porównanie jej ciężaru z jakimś wzorcem) jest bez problemu możliwe przy użyciu wag znanych już w starożytnej Grecji. Dokładność porównania to co najmniej 0,1 grama, sam na podobnej wadze (patyk plus nitki i szalki) ważyłem muchę.
Prostowanie strzały możliwe jest bardzo dokładne tylko na oko. Czyli wyrób bardzo dobrych i powtarzalnych strzał nie jest przy pewnej wprawie i wysiłku niemożliwy nawet dla skromnie wyposażonego średniowiecznego warsztatu...

Poza tym strzelanie precyzyjne nie było chyba aż tak powszechne (opis wyprawy wikińskiej na gródek bodajże na terenie Danii, gdzie cały plan oblężenia oparty był o JEDNEGO łucznika-snajpera, i dopiero po jego zastrzeleniu wódz oblegających zaczął mięknąć w sprawie okupu... niestety nie pamiętam gdzie to czytałem).

A samodzielne wykonanie strzał, którymi nawet można trafić w tarczę daje nieporównywalnie większą satysfakcję niż nabycie super karbonówek :-)
bodkin
strzelanie precyzyjne w omawianym okresie to raczej kusza niz luk

pozdrawiam
Nishru
A co mozecie powiedziec na temat grotow typu field do strzal drewnianych? 8 gramów to nie za ma³o jak na grot do dosyc ciezkich strzal?
bodkin
drewniane strzaly robione z gotowych komponentow maja przewaznie w okolicach 32 gram i taki grot tam pasuje
ile waza twoje gotowe promienie bez grotu ?

pozdrawiam
Nishru
21 gramów przy 28" ale na razie ich nie zamowilem,
ponadto wacham sie czy 8mm to nie bedzie za malo (tak wogle i pod katem tych grotów)?

pozdrawiam,
heinrich
CYTAT(Nishru @ 18:12 25.10.2006) *
A co mozecie powiedziec na temat grotow typu field do strzal drewnianych? 8 gramów to nie za ma³o jak na grot do dosyc ciezkich strzal?

my¶lê, ¿e warto by¶ sprawdzi³ - ja u¿ywa³em strza³ treningowych bez grotów i sprawdza³y siê - fakt wymaga to zmiany techniki strzelania - ale jest to proste i szybko da siê przyzwyczaiæ;
poza tym strza³y, które kupowa³em by³y po 3pln`y - wiêc jak na trening by³y ok - po 1000 strza³ów ju¿ mo¿na by³o mówic o jakims tam wprawianiu [co zreszt± owocowa³o na turnieju:)]
bodkin
CYTAT(Nishru @ 14:58 26.10.2006) *
21 gramów przy 28" ale na razie ich nie zamowilem,
ponadto wacham sie czy 8mm to nie bedzie za malo (tak wogle i pod katem tych grotów)?

pozdrawiam,


oprocz wagi masz tez do wyboru rozne srednice grotow w tych samych wagach
najmniejsza to 5/16 cala czyli niecale 8 mm
mozesz dobrac dogodny dla ciebie grot bez zadnego problemu
wazne abys dobral odpowiedni spine strzal ktore zamawiasz
Darius
[quote name='MagE' date='16:52 25.08.2006' post='163886']
Ja strzelam z 21kg, strzaly sa raczej odpowiednio dobrane, a pekaja mi zazwyczaj tuz przy grocie - mysle ze generalnie nadaja sie do ponownego obsadzenia... Wydaje mi sie ze po wpadnieciu w piach uderzaja o jakies kamienie... A co do strzal z innych materialow to mysle, ze mozna je uzywac do treningow tylko... ?
[/quote

Mnie tez troche dziwi± twoje straty. Strzelam 2 miesi±ce strza³ami z drewna sosnowego z 18 kg ³uku i jak na razie nie starci³em ¿adnej. Nawet po trafieniu w drewniana obudowe tarczy nic sie nie dzialo. Straci³em co prawda kilka grotów, producent kiepsko je obsadzi³, ale to ³atwo naprawiæ. masz po prostu pa³er ch³opie. Pozdrawiam
heinrich
[quote name='bodkin' date='22:55 26.10.2006' post='170508']
i niecale 8 mm mozesz dobrac dogodny dla ciebie grot bez zadnego problemu

co do problemów to mo¿e byæ jeden ma³y - je¿eli chodzi o groty toczone:
trzeba pamiêtaæ by nie osadzaæ zbyt ciasno! i zbyt daleko! - jest to przyczyn± wielu ³amañ siê strza³y zaraz przy grocie - je¶li nie ma choæby 2mm "poduszki" z kleju o w³a¶ciwo¶ciach gumy [np. butapren] - bo osadzono j± do koñca, w chwili gdy natrafi na krytycznie twardy przedmiot robi siê "w grzyba" i nie maj±c dok±d oddaæ energii ³amie siê w miejscy tu¿ za grotem - bo tam by³a pi³owana i jest tam "s³abe" przej¶cie z 8mm na 1cm wzglêdnie1,2cm
pozdrawiam!
Nishru
Problem ³amania przy grocie imæ Jankowski radzi naprawiæ przez robienie promieni klejonych. Mianowicie jako odcinek "od grotu" dajemy jakies twarde, wytrzyma³e drewno, ja bym da³ np. akacje. Ale co¶ wiêcej bêdê móg³ powiedzieæ jak wykonam komplet najpierw zwyk³ych strza³ a potem klejonych :P wiec zainteresowanych odsy³am tradycyjnie do ksi±zki "Drewniany ³uk..." J.J.

pozdro
Adamc1
kiepski ³uk da siê opanowaæ kiepskich strza³ nie przynajmniej je¿eli chodzi o precyzyjne strzelanie np. strzelanie do celu wed³ug koreañskiego zwyczaju na 140 m nie jest mo¿liwe je¿eli amunicje mamy rozbie¿n± je¿eli kogo¶ interesuje mechanika ³uku i zale¿no¶ci zapraszam na stronê http://homepage.ntlworld.com/joetapley/ natomiast je¿eli mamy zamiar strzelaæ blisko i bardziej dla widowiska, szumu lotek, i rado¶ci ze to leci to te¿ super i nie trzeba wtedy specjalnie kombinowaæ z doborem strza³ ich jako¶ci± poza ³adnym wygl±dem oczywi¶cie .

Nied³ugo na stronie http://archeryschool.republika.pl/ oraz http://www.sekcjalucznicza.prv.pl/index.html pojawi siê t³umaczenie strony o której mowa wy¿ej Maciek dosta³ formaln± zgodê jej autorów i przyst±pi³ do pracy za co jestem mu niezmiernie wdziêczny, poniewa¿ nie ma polskojêzycznego kompleksowego opracowania tego zagadnienia.
Pozdrawiam
Nishru
Ja chyba na pocz±tek sk³oniê siê ku opcji rado¶ci z szumu lotek smile.gif a potem sie zobaczy,

pozdro
Burzywoj
my¶lê, ¿e warto by¶ sprawdzi³ - ja u¿ywa³em strza³ treningowych bez grotów i sprawdza³y siê - fakt wymaga to zmiany techniki strzelania - ale jest to proste i szybko da siê przyzwyczaiæ;
poza tym strza³y, które kupowa³em by³y po 3pln`y - wiêc jak na trening by³y ok - po 1000 strza³ów ju¿ mo¿na by³o mówic o jakims tam wprawianiu [co zreszt± owocowa³o na turnieju:)]

Witaj,
ciekaw jestem gdzie kupowa³e¶ strza³y po 3 pln? Jak z ich celno¶ci± i ¿ywotno¶ci±?
Zajrzyjcie na allegro "Strza³y tradycyjne Menegroth - promocja (numer 136042900) od Tomasza Lassaud sprzedaj±cego pod nickiem Rasskabak"
Znacie go i jego strza³y?
Jak ma siê cena do jako¶ci?
Od kogo i po ile najczê¶ciej kupujecie strza³y?

Pozdrawiam
heinrich
witam smile.gif
[/quote]
ciekaw jestem gdzie kupowa³e¶ strza³y po 3 pln? Jak z ich celno¶ci± i ¿ywotno¶ci±?

strzela³o mi siê bardzo dobrze - strza³y wytrzymywa³y wbijanie w materia³y drewniane [wszelkie podpórki pod maty, drzewa, scianê stodo³y za celem smile.gif] i siê nie sypa³y;

z takich strzelam ju¿ - no jakie¶ 4 lata - i osi±gi maj± niez³e- strzela³em ju¿ na konkursach z 40m i spokojnie mog³y konkurowac ze strza³ami zaopatrzonymi w groty [fakt-dynamika inaczej wygl±da, bezw³adno¶æ mniejsza-st±d technika bardziej zaawansowana]
[ jako ciekawostkê podam - ¿e tylko moich strza³ nikt nie móg³ wyci±gn±æ z ³apacza]

czy cena odpowiada jako¶ci - zale¿y - ja kupowa³em za 3z³ od sztuki [od ch³opaków z g³ogowa] i siê okaza³o, ¿e strzela³o siê dobrze [i powinienem zap³aciæ z 10z³];

czasem faktycznie dostanie siê dobre strza³y za 13-15z³/sztukê - ale to nie jest zasada [czasem np ¼le s± osadzane groty i przy z³amaniu strza³y 82cm-nie ma na co osadzaæ go ponownie i tracisz najcze¶ciej w ten sposób kasêangsad.gif] - ja polecam strza³y :http://eamarrows.com/ -cena odpowiada jako¶ci - naprawde polecam!

[porównaj allegro gdzie cena wacha siê od 12,50 do 15,00 za sztukê - tu 13.00-30,00 za sztukê]-ale warto!
Adamc1
http://www.bio.vu.nl/thb/users/kooi/ polecam tê stronê na której autor Bob Kooi zamie¶ci³ szereg publikacji ³uczniczych traktuj±cych o mechanice ³uku równie¿ tradycyjnego poni¿ej pliki z dzia³u

Mechanics of the arrow

In these article I deal with the motion of the arrow when it is released from the bow. The mathematical model is derived by considering the arrow as a vibrating beam with time-dependent boundary conditions. The governing equations are solved numerically. In the second paper our model is compared with a model proposed by Pekalski from Poland who did experiments in addition to modelling. The last paper is a review of published articles on the ``The Archer's Paradox".

a na tej http://www.eastonarchery.com/downloads.asp stronie do pobrania katalog strza³ eastona oraz program doboru strza³
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.