Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [kowalstwo] Jak zrobic palenisko kowalskie??
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
Kedzierzawy
hmmmm moze cos poradzicie frehowicze ??moze jakies porady blinkie.gif propozycje linki itd...... .moze ktos sam zrobil piec i moze ma plany albo cos w tym stylu pomozcie.
.
.
.
.
icon_cry.gif



dziex aniol.gif
KhaToo
Piec?? Chodzi ci o tzw ku¼nie, czyli palenisko na koks?? Kominek taki do kucia??
Jak tak, s³u¿e rad±.
Je¶li chcesz co¶ prymitywnego, to widzia³em w Kazimierzu taki wynalazek...takie kucie na pokaz dla publiki:
Bierze siê co¶ jakby grill, z blachy "pancernej", na to k³adzie ceg³y termoodoprne tak,¿eby w ¶rodku zosta³a dziurka. Potem za pomoic± rurek i spararki majstruje siê kolanko (tu trzeba u¿yæ inteligencji) tak,¿eby z jednej strony wystawa³o z dziurki...co¶ jak syfon"chyba tak sie to zwie) pod umywalk±.
Do 2 konca rurki pd³±cza siê rure z odkurzacza zainstalowan± "na odwrót" czyli zeby dmucha³o.
Dziure miêdzy ceg³ami najlepiej zrobiæ "lejkowt±",¿eby powietrze rozchodzi³o siê równomiernie na sporej powietrzchni.
I tak zmajstrowane palenisko pod³±cza sie do prondu, rozpala umiejêtnie koks i mo¿na dzia³aæ. Spokojnie otrzyma siê temperature do kucia cienkich przedmiotów jak umbo, fibule i inne klamry, gwozdzie...co tam komu na my¶l przyjdzie...do miecza siê raczej nie nada, bo odkurzacz siê zajedzie....nio to ju¿ trzeba umieæ kuæ.

A je¶li chcia³by¶ profesionalne palenisko, to ju¿ trzeba do literatury zaj¿eæ, bo to i komin ma znaczenie i wogóle wszyyystko. Jednak opiera sie to na identycznej zasadzie. Potrzebne jest palenisko wy³o¿one ceg³ami, dziurka po ¶rodku (najlepiej,zeby strumieñ powietrza by³ regulowalny), dmuchawa (taka giintyczna suszarka), komin i koks...
Mo¿na siê pozastanawiaæ, czy przerobienie kamiennego kominka (z sklepów ogrodniczych) jest do koñca sensowne...napewno bractwo mia³oby ma³± ku¼nie i zamawianie umb,okuæ,klamr,no¿y kuchennych i iñszych, drobnych dóbr nie by³oby ju¿ konieczne.
Nic, tylko bic.gif ,zabawa przednia blinkie.gif ,ale cz³owiek siê napoci anger.gif
Gloria z Krakowa
Gdzie¿bym siê tam ¶mia³a znaæ na piecach bigsmile2.gif , ale mam fajne przepisy z prze³omu XI i XII wieku, mo¿e co¶ ciê zainteresuje.

Cytujê za mnichem Teofilem Prezbiterem:

O budowaniu pieca do wytapiania szk³a:
Je¶li kto¶ zdecydowa³ siê wyrabiaæ szk³o, nalezy najpierw naci±æ du¿± ilo¶æ drewna bukowego i je wysuszyæ. Nastêpnie spaliæ je jednakowo na czystym miejscu i zebraæ starannie popió³ (...). Potem wymurowaæ piec z kamieni i gliny, d³ugo¶ci piêtnastu i szerok¶ci dziesiêciu stóp (...). Najpierw winno siê po³o¿yæ fundament pod obie d³u¿sze ¶ciany, grubo¶ci jednej stopy. Nastêpnie przygotowaæ w ¶rodku twarde i rowne palenisko z kamieni oraz gliny dziel±c je na tzry równe czê¶ci murem poprzecznym, tak, aby dwie czê¶ci by³y od siebie niezale¿ne w stosunku do trzeciej. Nastêpnie w obydwu krtszych bokach nale¿y wykonaæ otwór, przez który bêdzie mo¿na wk³adaæ drewno i zapalaæ ogieñ, a wybudowawszy wokó³ mur o wysoko¶ci prawie czterech stóp przygotowaæ palenisko mocne i równe, a mur odgradzaj±cy niech nieco ponad nie wystaje. W czê¶ci wiêkszej pieca trzeba wykonaæ cztery otwory w jednym z d³u¿szych boków i cztery w drugim naprzeciw ¶rodka ogniska, w które zostan± w³o¿one naczynia z zawarto¶ci±, i jeszcze dwa otwory w ¶rodku od góry, przez które bêd± mog³y unosiæ siê p³omienie. Wzniós³szy wokó³ mur, nalezy wykonaæ okna kwadratowe o d³ugo¶ci i szeroko¶ci piêdzi w obu bokach naprzeciw poszczególnych otworów, przez które bêdzie mo¿na w³o¿yæ i wyj±æ naczynia (...). Potrzebny bêdzie tak¿e otwór w mniejszej czê¶ci pieca naprzeciw paleniska przy ¶cianie wewnêtznej oraz okno wielko¶ci piêdzi przy zewnêtrznej ¶cianie poprzecznej, przez które bêdzie mo¿na wk³adaæ lub wyjmowaæ to, co bêdzie do pracy potrzebne.

Kiedy ju¿ wszystko bêdzie przygotowane, nalezy zasklepiæ czê¶æ wewnêtrzn± murem murem zewnêtrznym w formie ³ukowatego sklepienia, które wewn±trz podnosi³oby siê trochê wiêcej ni¿ na pó³ stopy, tak jednak, aby nad paleniskiem by³o wszêdzie równe, a krawêdzie mia³y wszêdzie wokó³wysoko¶c trzech palców (...). piec ten nazywa siê roboczym.

O piecu do ch³odzenia:
Wznie¶æ nale¿y teraz drugi piec, o d³ugo¶ci dziesiêciu stóp, szerok¶ci o¶miu i czterech stóp wysoko¶ci. Nastêpnie za¶ wykonaæ w nim z przodu otwór w celu nak³adania drewna i zapalania ognia. Z kolei w jednym boku zrobiæ okno wielko¶ci jednej stopy do wk³adania i wyjmowania tego, co bêdzie potrzebne, wewn±trz tak¿e palenisko twarde i równe. Piec ten nazywa siê piecem ch³odz±cym.

O piecu do rozwijania szk³a:
Przygotowaæ nale¿y tak¿e trzeci piec, o d³ugo¶ci sze¶ciu stóp i wysoko¶ci czterech oraz wysoko¶ci trzech, z otworem i oknem oraz paleniskiem, jak wy¿ej. Ten piec nazywa siê piecem do rozwijania i równania szk³a.
Narzêdzia za¶ potrzebne do tej pracy s± nastêpuj±ce: piszczel ¿elazna d³ugo¶ci dwu ³okci i grubo¶ci jednego kicuka; dwoje szczypiec o koñcach z kutego ¿elaza; dwa ¿elazne czerpaki oraz inne narzedzia drewniane i ¿elazne, jakie siê zechce.


Prawdopodobnie nie o takie piece chodzi³o, ale mo¿e kogo¶ to zainteresuje. Tak, czy siak... powodzenia bum.gif
Danesz
Witam wszystkich.
Poni¿ej zamieszczam link ukazuj±cy przybli¿on± budowê w/w pieca.


http://www.platnerz.com/scriptorium/wolkam...a/techniki.html
Krachu
Przeszukujac odmenty internetu natknalem sie na owy plan pieca, moze pomoze Ci Bocianie on.

http://www.anvilfire.com/21centbs/planfile/
Krachu
Jeszcze raz pozadnie przeszperalem internet i mysle, ze ten link bardzo ci pomoze ( niestety wiekszosc stronek i rad podawanych w tym linku sa poangielsku, a czasami nawet po norwesku, albo w innych barbarzynskich jeszykach :P )

http://forums.swordforum.com/showthread.ph...&threadid=23271

Znajdziesz tam plany jak wykonac piec kowalski i to w wiekszosic dokladnie krok po kroku.
Zurn
pierwszy raz spotykam siê z takom nazw± jak piec kowalski.
choæ zajmujê siê tym zaledwie od 3 lat (mieli¶cie chyba na my¶li palenisko kowalskie)
podrzuce pu¼niej jakie¶ foty i plany chyba ¿e nie trzeba?
Keylan
ludki z USA polecaj± paleniska na propan-butan zrobione z beczek itp projektów do tego jest masa na necie.
Horhe
Gloria poda³a Wam najlepsze wyj¶cie, i najtañsze. Ja od tego zacz±³em i to chyba najlepsza droga,polecam devil.gif
Ponadto lepiej uzywaæ wêgla drzewnego,ani¿eli koksu. O tym juz gdzie¶ wa³kowa³em w tym dziale,wiêc sobie poszukajcie uwa¿nie nim zaczniecie ci±gn±c nowy w±tek king.gif
[/list]
HazeR
Witam jestem bardzo poczatkujacym i mam do was tony pytan :D natomiast teraz najbardziej interesuje mnie budowa pieca takiego jak w kuzni (podonego) oczywiscie metodami domowymi poniewaz zawsze z moim qumplem marzylismy ze bedziemy kiedys w stanie wykuc sobie wlasnymi rekami miecz, tu nasuwa sie pytanie czy moze ktos ma jakies rysunki jak powinien wygladac taki piec do wykuwania przedmiotów z metalu ?? brdzo interesuja mnie rysunki i szkice równiez w kazdym razie zaczynamy od poczatku i musimy dowiedziec sie kilku (wielu) rzeczy.
Wielkim plusem jest to ze moj qumpel posiada dostep do zlomowiska :D

Prosze o pomoc smile.gif

(to nie moze byc takie trudne skoro bylo to mozliwe juz w sredniowieczu :D )
Viator
Witamy na Freha, HazeR.

A jakim du¿ym domem dysponujesz?

Nie wiem, czy budowa w³asnego pieca po to ¿eby wykuæ dwa miecze (nawet plus kilka zapasowych), je¶li nie przewidujecie produkcji na sprzeda¿ i w szerszym asortymencie, jest gr± wart± ¶wieczki. Ale z kolei nie mo¿na zak³adaæ ¿e siê bêdzie producentem jak siê dopiero zaczyna i nie wiadomo czy siê do tego ma talent. Ja te¿ na pocz±tku wszystko chcia³em robiæ "temi rêcami" ale szybko zrozumia³em ¿e mi ¿ycia na to nie wystarczy, nie mówi±c o pieni±dzach.

Najpierw bym spróbowa³ znale¼æ aktywnego kowala-rzemie¶lnika i popraktykowaæ u niego, tzn. poprosiæ go o udostêpnienie warsztatu, ew. wzi±æ kilka lekcji itd. - spróbowaæ.

Chyba ¿e chodzi Wam o to, ¿eby zbudowaæ replikê pieca ¶redniowiecznego i odtwarzaæ nie tylko miecze ale i metodê ich produkcji - ale to te¿ mo¿e siê udaæ raczej ludziom, któzy ju¿ maj± pewne do¶wiadczenie w tym rzemio¶le.

Je¶li natomiast chodzi Wam o wspó³czesny piec, to raczej poszukajcie kogo¶ blisko siebie albo korespondujcie na priv / pw. Jest tych rzemie¶lników paru - poszukajcie w spisie na Bagritonie i w tematach na Freha.

Freha jest raczej baz± danych o historii i zabytkach dla historyków amatorów i odtwórców, a nie o wspó³czesnych technologiach "na skróty" dla bractw rycerskich.
Vislav
CYTAT(HazeR @ 04:04 20.03.2007) *
Witam jestem bardzo poczatkujacym i mam do was tony pytan :D natomiast teraz najbardziej interesuje mnie budowa pieca takiego jak w kuzni (podonego) oczywiscie metodami domowymi poniewaz zawsze z moim qumplem marzylismy ze bedziemy kiedys w stanie wykuc sobie wlasnymi rekami miecz, tu nasuwa sie pytanie czy moze ktos ma jakies rysunki jak powinien wygladac taki piec do wykuwania przedmiotów z metalu ?? brdzo interesuja mnie rysunki i szkice równiez w kazdym razie zaczynamy od poczatku i musimy dowiedziec sie kilku (wielu) rzeczy.
Wielkim plusem jest to ze moj qumpel posiada dostep do zlomowiska :D

Prosze o pomoc smile.gif

(to nie moze byc takie trudne skoro bylo to mozliwe juz w sredniowieczu :D )

Witam

Pod³±czy³em Ciê do w³a¶ciwego tematu. Poczytaj sobie to co by³o wczesniej, przemy¶l i wtedy pytania.

pozdrowienia Vislav
cz³owiek z lasu
CYTAT(Zurn @ 19:02 19.08.2004) *
pierwszy raz spotykam siê z takom nazw± jak piec kowalski.
choæ zajmujê siê tym zaledwie od 3 lat (mieli¶cie chyba na my¶li palenisko kowalskie)
podrzuce pu¼niej jakie¶ foty i plany chyba ¿e nie trzeba?


jak masz to wrzucaj ! bardzo chêtnie obejrzê.
plaki
mam takie pytanie z czego mogê zrobiæ miech ???? Wiem ¿e odkurzacz mo¿na pod³±czyæ ale mnie starsi ¶cigaj± ¿e poniszczê i ogó³em chcê miech;p Help
starda
CYTAT(plaki @ 00:54 24.06.2007) [snapback]193298[/snapback]
mam takie pytanie z czego mogê zrobiæ miech ???? Wiem ¿e odkurzacz mo¿na pod³±czyæ ale mnie starsi ¶cigaj± ¿e poniszczê i ogó³em chcê miech;p Help

Prosty miech mo¿asz zrobiæ z kawa³ków sklejki skóry i gwo¿dzi tapicerskich.
Poni¿ej podaje namiar

http://www.emainc.com/radnor/bellows.htm

Sam podobny robie tylko odrobine mniejszy.
lichiasz
Mo¿e dorzucê jeszcze jednego linka http://www.3era.yoyo.pl/readarticle.php?article_id=23
lichiasz
A ewentualnie co mo¿na u¿yæ zamiast skóry ?? Bo to trochê drogi i trudno dostêpny materia³.
dykciarz
Witam, mam takie pytanie troche odbiegajace od tematu ale...
Chcemy cos wykuc - bierzemy sobie cegly, dziury w ziemi robimy itp podlaczamy dmuchawe, rozgrzewamy palenisko, wsadzamy kawal zelastwa, grzejemy, kujemy i wychodzi np. miecz.
Wszystko jest fajnie i ok tylko moje pytanie - kiedys nie nie bylo pretow, zelazo brano z ziemi, rudy zelaza tzw. Wiec jak je obrabiano? Teraz pewnie sie to grzeje (w wielkim stalowym kotle) i robi goroca zupke smile.gif ktora mozna dowolnie uformowac. A kiedys? - jak laczono te fragemnty bo jesli kowal mial je skuwac (laczyc) mlotkiem to chyba 1 miecz robil przez pol zycia hehehe.
Z drugiej strony czytalem ze samo zelazo jest dosyc miekkie wiec moze wcale nie byl to taki problem jak mi sie wydaje po podgrzaniu, w koncu przed dziesiatkami wiekow jakos wykuwano zelazo.

Z gory dziekuje za osiwecenie.
Pozdrawiam!
Vislav
CYTAT(dykciarz @ 11:21 09.06.2008) *
Witam, mam takie pytanie troche odbiegajace od tematu ale...
Chcemy cos wykuc - bierzemy sobie cegly, dziury w ziemi robimy itp podlaczamy dmuchawe, rozgrzewamy palenisko, wsadzamy kawal zelastwa, grzejemy, kujemy i wychodzi np. miecz.
Wszystko jest fajnie i ok tylko moje pytanie - kiedys nie nie bylo pretow, zelazo brano z ziemi, rudy zelaza tzw. Wiec jak je obrabiano? Teraz pewnie sie to grzeje (w wielkim stalowym kotle) i robi goroca zupke smile.gif ktora mozna dowolnie uformowac. A kiedys? - jak laczono te fragemnty bo jesli kowal mial je skuwac (laczyc) mlotkiem to chyba 1 miecz robil przez pol zycia hehehe.
Z drugiej strony czytalem ze samo zelazo jest dosyc miekkie wiec moze wcale nie byl to taki problem jak mi sie wydaje po podgrzaniu, w koncu przed dziesiatkami wiekow jakos wykuwano zelazo.

Z gory dziekuje za osiwecenie.
Pozdrawiam!


Witam

Uprzejma pro¶ba o trzymanie siê tematu. Palenisko to palenisko, a zakuwanie - zapraszam http://www.freha.pl/index.php?showtopic=2755

Przede wszystkim, zanim zaczniemy zadawaæ pytania wypada³oby trochê poczytaæ.

pozdrowienia Vislav
ate1990
CYTAT(dykciarz @ 11:21 09.06.2008) *
Witam, mam takie pytanie troche odbiegajace od tematu ale...
Chcemy cos wykuc - bierzemy sobie cegly, dziury w ziemi robimy itp podlaczamy dmuchawe, rozgrzewamy palenisko, wsadzamy kawal zelastwa, grzejemy, kujemy i wychodzi np. miecz.
Wszystko jest fajnie i ok tylko moje pytanie - kiedys nie nie bylo pretow, zelazo brano z ziemi, rudy zelaza tzw. Wiec jak je obrabiano? Teraz pewnie sie to grzeje (w wielkim stalowym kotle) i robi goroca zupke smile.gif ktora mozna dowolnie uformowac. A kiedys? - jak laczono te fragemnty bo jesli kowal mial je skuwac (laczyc) mlotkiem to chyba 1 miecz robil przez pol zycia hehehe.
Z drugiej strony czytalem ze samo zelazo jest dosyc miekkie wiec moze wcale nie byl to taki problem jak mi sie wydaje po podgrzaniu, w koncu przed dziesiatkami wiekow jakos wykuwano zelazo.

Z gory dziekuje za osiwecenie.
Pozdrawiam!


A s³ysza³e¶ kiedy¶ o wielkim piecu lub dymarce??

Wielki piec:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_piec

Dymarka:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dymarka
Myrtal
Witam
Jestem tu nowy i chcia³bym prosiæ o poradê. Od jakiego¶ czasu przeszukujemy z kumplami internet w tematach produkcji ¶redniowiecznych broni i pancerzy ( taki sam sposob w jaki by³a produkowana kiedys bo jestesmy maniakami sredniowiecza) Osobi¶cie zacz±³em niedawno produkcjê kolczugi, nastêpnie mam ambicjê zrobiæ kuszê. Ale wracajac do paleniska, mamy z kolegami spor± dzia³kê (no moze raczej ma³± dzie³eczkê) ale niestety pust± nielicz±c chwastow. Kilka dni temu zaczêli¶my tam budowaæ prowizoryczn± ku¼niê. materia³y na ni± mamy i teraz poszukujemy informacji jak zbudowaæ taki piec jakich u¿ywano w ¶redniowieczu.



Je¶li ma kto¶ ciekawe materia³y na temat ¶redniowiecznego wyrobu broni, pancerzy i ogólnie przedmiotów z nimi zwi±zanych ( np. pochwy) bardzo proszê.

Mile widziane te¿ informacje na temat bractw rycerskich na podlasiu (szczególnie interesuj± mnie okolice Siemiatycz). Nie wie kto¶ przypadkiem czy w zamku w Mielniku jest bractwo?

Pozdrawiam Myrtal
topornik
najbardziej historyczne bêdzie chyba palenisko gliniane. nadmuch to miech a ten to nie wiem sk±d wzi±¶æ. mozna zastosowaæ jeszcze jako nadmuch w³asne p³uca, sprawdzaj± siê lecz nie polecam. i najlepszy jest wêgiel drzewny.
Myrtal
Dziêki za info. Na necie znalaz³em jak zrobiæ mich mysle, ¿e podo³am bo materia³y mam.

Jeszcze raz dziêki i proszê o info o bractwach.



Pozdrawiam.
M¶cibor
Zamiast miechu mo¿na u¿yæ te¿ dobrej pompki. A co do bractw w twojej okolicy to mo¿esz poszukaæ na bagrit.pl
topornik
ja jestem zainteresowany budow± miecha ale instrukcja musi byæ po polsku.
Thoralf
Witam

A wracaj±c do tej literatury o której wspomina³ Kathoo to czy znacie mo¿e jak±¶, mo¿e jak±¶ polecacie? Bo ja od pewnego czasu zajmujê siê kowalstwem po amatorsku i od niedawna my¶lê o jakim¶ powa¿nym piecu z cegie³. Z góry dziêkuje za odpowiedzi. smile.gif
Wszeb±d
Psiokrew mnie zalewa jak to czytam.....a nie ³aska poczytaæ koledzy !!! kurna chata...od materia³ów az sie roi w sieci i na samej fresze.....do roboty, poczytac , wysilic oczka


psiokrew


HOWGH
Ibor
hahahahah...hahahahah jakie¶ propany butany,jakie¶ ile masz miejsca bo ci mo¿e go zabrakn±æ...hahahah.....
.......z tym paleniskiem i tymi wszystkimi radami to jest tak jak kto¶ zaczyna siê interesowaæ kowalstwem i zaczyna od...zakupów,oczywi¶cie w necie:kowad³a za kilkaset z³otych,m³otków,kszta³tek itp.
Palenisko-dziura w ziemi wy³o¿ona otoczakami i glin±,no chyba ¿e masz fach w rêku i setki zamówien to popponuje od razu m³ot elektryczny i kotline kowalsk±......
Moje stare i nowe "palenisko"
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.