Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Historycznie o historii
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Literatura
D±brówka
Czytanie dawnych kronik i parahistorycznych dzie³ literackich to chyba dobry sposób by poznawaæ nie tylko historiê, ale te¿ mentalno¶æ, opinie na rózne tematy ludzi ¿yj±cych w interesuj±cych nas czasach. Czy oprócz szlagierów kronikarskich mo¿ecie poleciæ jakie¶ ma³o znane dzie³a pisane w ¶redniowieczu?
Ja wa¶nie zamknê³am ostatni± stronê "czynów Ludwika ¦wiêtego króla Francji" Jeana z Joinville i jestem zachwycona. Pisze cz³owiek osobi¶cie znaj±cy króla i bior±cy z nim udzia³ w pierwszej z jego krucjat. Daje wgl±d nie tylko w wydarzenia historyczne, opisane zreszt± do¶æ chaotycznie, ale przede wszystkim pozwala poczuæ klimat obyczajów dworu francuskiego XIII wieku, zawiera te¿ wzmianki o obyczajach saracenów i ludów rzekomo ¿yj±cych na koñcu ¶wiata, nie brak te¿ zabawnych czy rozbrajaj±cych wzmianek o codziennych zabawach, (roz³o¿y³ mnie na ³opatki i przeci±gn±³ po betonie motyw w którym hrabia d'Eu, dla zabawy, buduje minibalistê by zestrzeliwaæ naczynia ze sto³u swego s±siada, autora ksi±¿ki, a tak¿e opis jak król robi swojemu przyjacielowi a-kuku) czy te¿ opisów epizodów mówi±cych wiele o mentalno¶ci ludzi tamtych czasów. Polecam. Wch³ania siê momentalnie.
Rabiega
"Mongo³un ni'ucza tobcza'an", czyli "Tajna Historia Mongo³ów", trzynastowieczne anonimowe dzie³o ¶redniowiecznego pi¶miennictwa ludów stepowych Azji Centralnej.

Kanwê utworu stanowi± wydarzenia z ¿ycia Czyngis-chana i jego syna - nastêpcy Ugedeja, ukazane na szerokim tle tradycji i warunków ¿ycia szczepów mongolskich koczowników. Forma w.w. dzie³a mie¶ci w sobie ¶cis³o¶æ kroniki historycznej, fragmenty nasycone stepow± poezj±, a tak¿e elementy niemal szekspirowskiego dramatu smile.gif . Jednocze¶nie to dzie³o, które w prosty, bezpretensjonalny sposób opisuje proces powstawania i rozwoju najwiêkszego w historii ludzko¶ci imperium, oddaj±c jednocze¶nie sposób postrzegania ¶wiata przez cz³owieka Wschodu.
A to bywa czasem zaskakuj±ce .

Polecam - obowi±zkowa lektura dla zainteresowanych Stepem.
Hako
Polecam... "Kronikę Mistrzów Pruskich" Marcina Murinusa, torunianina, który spisał dzieje zakonu w języku polskim, w 1582r. Korzystał wyłącznie ze źródeł krzyżackich. Sporo ciekawych informacji z drugiej strony barykady. No i chyba rzecz najwspanialsza, język ......bardzo bliski językowi Średniowiecza

Szczerze polecam........ łatwo można to znaleźć wpisując .......Marcin Murinus
Hako
Basia
Ja polecam hagiografiê wszelk± smile.gif ot na przyk³ad "Z³ot± Legendê" Jakuba de Voragine i inne tego typu teksty, bardziej lub mniej obszerne, kwieciste i obfituj±ce w ró¿nego rodzaju "ciekawostki z epoki" Ostatecznie przecie¿ "Czyny Ludwika ¦wiêtego" w ten nurt te¿ siê wpisuj±.
Albo "Ksiêgê henrykowsk±" (chocia¿ to chyba do szlagierów zaliczamy).
Piotr Paruch
Nie zapominajmy te¿ o Opisaniu ¶wiata Marco Polo. Naprawdê warto poczytaæ niektóre opisy, mo¿na siê ciekawych rzeczy dowiedzieæ. crazy.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.