Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [lipiec] biwak ³uczniczy w Helu 21-23.07.06
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2006
Ciwun


W pi±tek, sobotê, niedzielê 21-23 lipca 2006 biwak ³uczniczy w mie¶cie Hel. W programie dwa turnieje ³ucznictwa tradycyjnego. Stroje, ³uki i strza³y tradycyjne. Informacje w "Marinie helskiej" przy przystanku tramwajów wodnych do Helu.


Link do webcam z widokiem na charakterystyczny stoj±cy w centrum portu kilkunastometrowy budynek "Mariny helskiej" http://www.orzel.cypel.pl/webcam.php?data=internet



Kontakt:
marinahelska@interia.pl
daniel@orlowski.art.pl
0-505 152-501
Ciwun
Regulamin Turnieju £ucznictwa Tradycyjnego

”Helski ¯abi Strza³"

Impreza ma charakter rekreacyjny, tradycyjny, nie datowany. Turniej ma charakter otwarty i oprócz cz³onków bractw rycerskich, chêtnie go¶cimy równie¿ zabawiaj±cych siê rekonstrukcj± historyczn±, czy archeologia ¿yw±. Uczestników obowi±zuje strój tradycyjny swobodnie wybrany - zaleca siê strój w przedziale XII-XIV w.

Nie mo¿na nie dopu¶ciæ do udzia³u w turnieju ³ucznika, który spe³nia wymagania regulaminowe. Regulaminu Organizator, sêdzia oraz komisja apelacyjna musz± bezwzglêdnie przestrzegaæ i po rozpoczêciu turnieju nie mo¿e on byæ zmieniony ani z urzêdu, ani na wniosek (choæby i wszystkich uczestników turnieju) – ze wzglêdów technicznych lub w celu nie przed³u¿ania turnieju poza przyjête ramy czasowe mo¿na jedynie zmniejszyæ liczbê serii (powtórzeñ) danej konkurencji. Obowi±zuje fundamentalna zasada ¿yczliwo¶ci wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowieñ regulaminu wy³±cznie na korzy¶æ uczestnika.

Wymagania co do akcesorii ³uczniczych. Dopuszcza siê wszelkie ³uki tradycyjne (proste i refleksyjne, jednorodne i sk³adane), bez wzglêdu na to, przy u¿yciu jakich technik i technologii oraz z jakich materia³ów zosta³y wykonane. Oprócz ³uków tradycyjnych dopuszcza siê tak¿e ³uki historyczne oraz rekonstrukcje ³uków historycznych. Nie dopuszcza siê ³uków bloczkowych (typu compound), ani ³uków wyczynowych. Naci±g ³uku nie powinien przekraczaæ 19 kg – w drodze wyj±tku mo¿na dopu¶ciæ ³uk o naci±gu wiêkszym o 15% (piêtna¶cie procent) od owych 19 kg.

Niedozwolone s± jakiekolwiek celowniki nienaturalne. Nie dopuszcza siê celowników i oprzyrz±dowania wystaj±cego poza obrys majdanu i ramion ³uku. Dopuszcza siê celowniki w formie znaków na majdanie, czy b±czków na ciêciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkê ciêciwy. Dozwolone s± okienka i pó³ki w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strza³ê: drewniana, rogowa, skórzana, z w³osia lub inna. Brzechwy strza³ mog± byæ wy³±cznie drewniane, a lotki z materia³ów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza siê groty metalowe wszelkiego typu, równie¿ toczone, a ponadto z kamienia lub rogu. Dozwolone s± dowolne ko³czany i goryty ze skóry, tkaniny lub z drewna - o kszta³tach historycznych lub naturalnych. Strza³y u¿ywane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny siê odró¿niaæ indywidualnym oznaczeniami (kolorem lotek, podpisami lub kolorowymi opaskami na brzechwie, wzglêdnie barwami owijek, czy innymi trwa³ymi znakami). Mo¿na u¿ywaæ strza³ wy³±cznie posiadanych przy sobie: nie wolno ani strza³ podawaæ, ani wbijaæ w ziemiê. Nie zalicza siê trafieñ strza³±, która nie pozosta³a w tarczy. W przypadku oddania wiêkszej liczby strza³ów, ani¿eli przewidziana dla danej konkurencji – uczestnikowi odejmuje siê stosown± liczbê strza³ wed³ug najwiêkszej liczby punktów za dana strza³ê. Nie wolno oddawaæ dodatkowych strza³ów, je¶li po podej¶ciu do tarczy oka¿e siê, ¿e uczestnik odda³ mniejsz± liczbê strza³ów, ani¿eli przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku w±tpliwo¶ci liczbê punktów za dane trafienie zalicza siê zawsze na korzy¶æ uczestnika, choæby strza³a nawet w najmniejszym stopniu dotyka³a tarczy z wiêksz± liczb± punktów.

Uczestnicy mog± byæ poddani wstêpnym eliminacjom polegaj±cym na strzelaniu do trzech serii po do piêciu strza³ na odleg³o¶æ dystansu turniejowego (2/3; ¾; 1/1; 5/4) wybranego przez sêdziego. Jako dystans danego turnieju sêdzia mo¿e wskazaæ dystans japoñski (28 m), dystans EMA (32 m) lub po³owê dystansu Temud¿ina (36 m). Wskazywanie dystansu ma charakter konwencjonalny i mo¿e ulegaæ zmianie w trakcie turnieju (w jednakowy sposób dla wszystkich uczestników danego etapu turnieju). Po ka¿dej serii sêdzia mo¿e wskazaæ osoby, które przechodz± do æwieræfina³u bez konieczno¶ci dalszego uczestniczenia w eliminacjach. W eliminacjach mo¿e wzi±æ udzia³ nieograniczona liczba uczestników spe³niaj±cych warunki regulaminowe. Do æwieræfina³u nie przechodz± zawodnicy, którzy w eliminacjach nie uzyskali liczby punktów okre¶lonej przez sêdziego (który równie¿ i na dalszych etapach turnieju mo¿e okre¶laæ liczbê punktów niezbêdn± do przej¶cia do nastêpnego etapu). Automatycznie i bez eliminacji do udzia³u w turnieju dopuszcza siê ka¿d± osobê spe³niaj±c± wymagania regulaminowe, która w ostatnich trzech latach przynajmniej w siedmiu turniejach zajmowa³a miejsce od pierwszego do siódmego w³±cznie.
[b]
[size=18]W æwieræfinale zawodnicy najpierw strzelaj± po 5 strza³ z takiego samego dystansu turniejowego wskazanego przez sêdziego – w trzech seriach: strza³ normalny, scytyjski i partyjski, a nastêpnie odchodz±c od tarczy poczynaj±c od miejsca wskazanego przez sêdziego oddaj± trzykrotnie po trzy strza³y partyjskie co trzy kroki.

W pó³finale zawodnicy w pierwszej serii przemieszczaj± siê w kierunku tarczy oddaj±c po 1 strzale na przemian na sposób scytyjski i na sposób partyjski z ka¿dego z dziewiêciu dystansów poczynaj±c od maksymalnego dystansu wyznaczonego przez sêdziego – zmniejszanego kolejno o jeden krok, a nastêpnie w drugiej serii z dystansu 5/4 wypuszczaj± po 7 strza³.

W finale zawodnicy strzelaj± po piêæ strza³ na odleg³o¶æ 3/5, 2/3 i ¾ dystansu turniejowego, potem ka¿dy zawodnik strzela na wybranym przez siebie dystansie z limitem czasu 50 sekund, przy czym liczba strza³ danego zawodnika zale¿y od wybranego przez niego dystansu: 2/3– 6 strza³, 3/4 – 7 strza³, 1/1– 8 strza³ i 5/4 - 9 strza³, nastêpnie w dwóch seriach z 2/3 i z ¾ dystansu turniejowego zawodnicy stoj±c ty³em (partyjski strza³) wypuszczaj± do celu po 5 strza³ w ka¿dej serii, a na koniec wypuszczaj± nieograniczona liczbê strza³ na odleg³o¶æ 3/4 dystansu turniejowego w czasie ograniczonym do 40 sekund.


Na podstawie sumy punktów uzyskanych na wszystkich etapach turnieju (za wyj±tkiem eliminacji) wy³ania siê zdobywców I, II, III, IV i V miejsca w turnieju. Decyzje w zwi±zku z przebiegiem turnieju ³uczniczego podejmuje Sêdzia Turniejowy. Od jego decyzji mo¿na siê odwo³aæ do Komisji Apelacyjnej w sk³adzie: Przewodnicz±cy, Zastêpca, Sêdzia Turniejowy oraz sekretarz turnieju ³uczniczego; w przypadku równo¶ci g³osów cz³onków Komisji Apelacyjnej, g³osu Sêdziego Turniejowego nie uwzglêdnia siê. W obrêbie toru ³uczniczego prowadzi siê punkt pierwszej pomocy medycznej z apteczk± i telefonem. Do udzia³u w turnieju nie dopuszcza siê osób odurzonych alkoholem, narkotykami lub ¶rodkami psychotropowymi, a ponadto osób, które niestosownym zachowaniem lub ubiorem zak³ócaj± przebieg turnieju. W trakcie turnieju ka¿dy uczestnik ma regulaminowe prawo i obowi±zek podaæ komendê „Przerwij ogieñ”, je¿eli zauwa¿y sytuacjê, która mog³aby wprowadzaæ stan zagro¿enia na torze ³uczniczym, a ka¿dy strzelaj±cy ma obowi±zek samodzielnie przerwaæ strzelanie, je¶li zauwa¿y tak± sytuacjê i samemu wydaæ stosown± komendê.

Zapisy do turnieju „Helski ¯abi Strza³” w pi±tek 21.07.2006 r. w „Marinie helskiej” od godz. 17.00

Dano 10 lipca AD 2006
Ciwun
[b]Regulamin Turnieju £ucznictwa Tradycyjnego

”Parada £uczników O Strza³ê Burmistrza Helu”

Impreza ma charakter rekreacyjny, tradycyjny, nie datowany. Turniej ma charakter otwarty i oprócz cz³onków bractw rycerskich, chêtnie go¶cimy równie¿ zabawiaj±cych siê rekonstrukcj± historyczn±, czy archeologia ¿yw±. Uczestników obowi±zuje strój tradycyjny swobodnie wybrany - zaleca siê strój w przedziale XII-XIV w.

Nie mo¿na nie dopu¶ciæ do udzia³u w turnieju ³ucznika, który spe³nia wymagania regulaminowe. Regulaminu Organizator, sêdzia oraz komisja apelacyjna musz± bezwzglêdnie przestrzegaæ i po rozpoczêciu turnieju nie mo¿e on byæ zmieniony ani z urzêdu, ani na wniosek (choæby i wszystkich uczestników turnieju) – ze wzglêdów technicznych lub w celu nie przed³u¿ania turnieju poza przyjête ramy czasowe mo¿na jedynie zmniejszyæ liczbê serii (powtórzeñ) danej konkurencji. Obowi±zuje fundamentalna zasada ¿yczliwo¶ci wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowieñ regulaminu wy³±cznie na korzy¶æ uczestnika.

Wymagania co do akcesorii ³uczniczych. Dopuszcza siê wszelkie ³uki tradycyjne (proste i refleksyjne, jednorodne i sk³adane), bez wzglêdu na to, przy u¿yciu jakich technik i technologii oraz z jakich materia³ów zosta³y wykonane. Oprócz ³uków tradycyjnych dopuszcza siê tak¿e ³uki historyczne oraz rekonstrukcje ³uków historycznych. Nie dopuszcza siê ³uków bloczkowych (typu compound), ani ³uków wyczynowych. Naci±gów ³uków siê nie limituje, ale zaleca siê ³uki w przedziale 16-19 kg

Niedozwolone s± jakiekolwiek celowniki nienaturalne. Nie dopuszcza siê celowników i oprzyrz±dowania wystaj±cego poza obrys majdanu i ramion ³uku. Dopuszcza siê celowniki w formie znaków na majdanie, czy b±czków na ciêciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkê ciêciwy. Dozwolone s± okienka i pó³ki w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strza³ê: drewniana, rogowa, skórzana, z w³osia lub inna. Brzechwy strza³ mog± byæ wy³±cznie drewniane, a lotki z materia³ów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza siê groty metalowe wszelkiego typu, równie¿ toczone, a ponadto z kamienia lub rogu. Dozwolone s± dowolne ko³czany i goryty ze skóry, tkaniny lub z drewna - o kszta³tach historycznych lub naturalnych. Strza³y u¿ywane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny siê odró¿niaæ indywidualnym oznaczeniami (kolorem lotek, podpisami lub kolorowymi opaskami na brzechwie, wzglêdnie barwami owijek, czy innymi trwa³ymi znakami). Mo¿na u¿ywaæ strza³ wy³±cznie posiadanych przy sobie: nie wolno ani strza³ podawaæ, ani wbijaæ w ziemiê. Nie zalicza siê trafieñ strza³±, która nie pozosta³a w tarczy. W przypadku oddania wiêkszej liczby strza³ów, ani¿eli przewidziana dla danej konkurencji – uczestnikowi odejmuje siê stosown± liczbê strza³ wed³ug najwiêkszej liczby punktów za dana strza³ê. Nie wolno oddawaæ dodatkowych strza³ów, je¶li po podej¶ciu do tarczy oka¿e siê, ¿e uczestnik odda³ mniejsz± liczbê strza³ów, ani¿eli przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku w±tpliwo¶ci liczbê punktów za dane trafienie zalicza siê zawsze na korzy¶æ uczestnika, choæby strza³a nawet w najmniejszym stopniu dotyka³a tarczy z wiêksz± liczb± punktów.

Uczestnicy mog± byæ poddani wstêpnym eliminacjom polegaj±cym na strzelaniu do trzech serii po do piêciu strza³ na odleg³o¶æ dystansu turniejowego (2/3; ¾; 1/1; 5/4) wybranego przez sêdziego. Jako dystans danego turnieju sêdzia mo¿e wskazaæ dystans japoñski (28 m), dystans EMA (32 m) lub po³owê dystansu Temud¿ina (36 m). Wskazywanie dystansu ma charakter konwencjonalny i mo¿e ulegaæ zmianie w trakcie turnieju (w jednakowy sposób dla wszystkich uczestników danego etapu turnieju). Po ka¿dej serii sêdzia mo¿e wskazaæ osoby, które przechodz± do æwieræfina³u bez konieczno¶ci dalszego uczestniczenia w eliminacjach. W eliminacjach mo¿e wzi±æ udzia³ nieograniczona liczba uczestników spe³niaj±cych warunki regulaminowe. Do æwieræfina³u nie przechodz± zawodnicy, którzy w eliminacjach nie uzyskali liczby punktów okre¶lonej przez sêdziego (który równie¿ i na dalszych etapach turnieju mo¿e okre¶laæ liczbê punktów niezbêdn± do przej¶cia do nastêpnego etapu). Automatycznie i bez eliminacji do udzia³u w turnieju dopuszcza siê ka¿d± osobê spe³niaj±c± wymagania regulaminowe, która w ostatnich trzech latach przynajmniej w siedmiu turniejach zajmowa³a miejsce od pierwszego do siódmego w³±cznie.


W æwieræfinale zawodnicy najpierw strzelaj± 3 razy po 3 strza³y z takiego samego dystansu turniejowego wskazanego przez sêdziego – w trzech seriach: strza³ normalny, scytyjski i partyjski, potem strzelaj± 7 strza³ z dystansu 28 m, a nastêpnie odchodz±c od tarczy poczynaj±c od miejsca wskazanego przez sêdziego oddaj± trzykrotnie po trzy strza³y partyjskie co trzy kroki.

W pó³finale zawodnicy w pierwszej serii przemieszczaj± siê w kierunku tarczy oddaj±c po 1 strzale na przemian na sposób scytyjski i na sposób partyjski z ka¿dego z siedmiu dystansów poczynaj±c od maksymalnego dystansu wyznaczonego przez sêdziego – zmniejszanego kolejno o dwa kroki, w drugiej serii z dystansu 5/4 wypuszczaj± 7 strza³, a nastêpnie w trzeciej serii z odleg³o¶ci 24 m wypuszczaja nieograniczon± liczbê strza³ w czasie ograniczonym do 45 sekund.

W finale zawodnicy strzelaj± po piêæ strza³ na odleg³o¶æ 3/5 (strza³ scytyjski), 2/3 (strza³ partyjski) i ¾ (strza³ normalny) dystansu turniejowego, potem ka¿dy zawodnik strzela na wybranym przez siebie dystansie z limitem czasu 50 sekund, przy czym liczba strza³ danego zawodnika zale¿y od wybranego przez niego dystansu: 18 m – 6 strza³, 22 m – 7 strza³, 28 m – 8 strza³ i 36 m - 9 strza³, a nastêpnie w dwóch seriach z 26 m i z 30 m zawodnicy wypuszczaj± do celu po 7 strza³ w ka¿dej serii.


Na podstawie sumy punktów uzyskanych na wszystkich etapach turnieju (za wyj±tkiem eliminacji) wy³ania siê zdobywców I, II, III, IV i V miejsca w turnieju. Decyzje w zwi±zku z przebiegiem turnieju ³uczniczego podejmuje Sêdzia Turniejowy. Od jego decyzji mo¿na siê odwo³aæ do Komisji Apelacyjnej w sk³adzie: Przewodnicz±cy, Zastêpca, Sêdzia Turniejowy oraz sekretarz turnieju ³uczniczego; w przypadku równo¶ci g³osów cz³onków Komisji Apelacyjnej, g³osu Sêdziego Turniejowego nie uwzglêdnia siê. W obrêbie toru ³uczniczego prowadzi siê punkt pierwszej pomocy medycznej z apteczk± i telefonem. Do udzia³u w turnieju nie dopuszcza siê osób odurzonych alkoholem, narkotykami lub ¶rodkami psychotropowymi, a ponadto osób, które niestosownym zachowaniem lub ubiorem zak³ócaj± przebieg turnieju. W trakcie turnieju ka¿dy uczestnik ma regulaminowe prawo i obowi±zek podaæ komendê „Przerwij ogieñ”, je¿eli zauwa¿y sytuacjê, która mog³aby wprowadzaæ stan zagro¿enia na torze ³uczniczym, a ka¿dy strzelaj±cy ma obowi±zek samodzielnie przerwaæ strzelanie, je¶li zauwa¿y tak± sytuacjê i samemu wydaæ stosown± komendê.

Zapisy do turnieju „Parada £uczników O Strza³ê Burmistrza Helu” w sobotê 22.07.2006 r. w „Marinie helskiej” od godz. 12.00

Dan 10 lipca AD 2006
Ciwun


pocz±tek Helskiej Kosy

...i jej zakoñczenie



Punktem zbornym dla uczestników biwaku ³uczniczego jest budynek "Mariny Helskiej" w Porcie Hel tel. 0-502 547-475 email: marinahelska@vp.pl

Zapisy do turnieju pi±tkowego od 17.00, a do sobotniego od 12.00.
Orzel
Tu jest kilka fotek z biwaku ;)

Ja ze swojej strony dziekuje za cieple przyjecie bo naprawde milo sie zaskoczylem impreza:To byl turniej lucznictwa tradycyjnego wiec nie ma co komentowac strojow.

Bylo miusio dzieki! smile.gif
kriss
TAAAAAK te¿ siê zgadza
m by³o DE BEST yes.gif NOi PIWKO SUPER SCH£ODZONE lol2.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.