Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: S³owiañskie miecze
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Bratomir
Nic nie znalaz³em o s³owiañskich mieczach. Z tego co mi wiadomo wygl±da³y one tak jak wikingów, a przynajmniej takich te¿ u¿ywali. G³ownia i jelec zapewne wygl±da³y tak jak w mieczach wikingów, ale jak by³o w z g³owic±? Macie jakie¶ zdjêcia? face4.gif
Vlasta
G³osek M., Miecze ¶rodkowoeuropejskie z X – XV w., Warszawa 1984
G³osek M., Nadolski A., Miecze ¶redniowieczne z ziem polskich, £ód¼ 1970
Marek Lech, Wczesno¶redniowieczne miecze z Europy ¦rodkowej i Wschodniej. Dylematy archeologa i bronioznawcy, Seria: Studia Archeologiczne XXXVI, Wydawnictwo Uniwersytetu Wroc³awskiego, 2005,
Sarnowska Wanda Miecze wczesno¶redniowieczne w Polsce, "¦wiatowit", t. XXI: 1955.
Znajd¼ w bibliotece któr±¶ z tych pozycji, powinno Ci to nieco rozja¶niæ kwestiê.
Pozdrawiam!
Vlasta
Randir
Trochê na temat mieczy znalezionych na terenie Polski mo¿na znale¼æ w artykule:

Czy aby na pewno Wikingowie kuli miecze dla Polaków?


Pozdrawiam!
Randir
Bratomir
dziêki a co do ksi±¿ek to mieszkam w ma³ym mie¶cie i biblioteka jesli chodzi o takie pozycje jest do¶æ uboga. z tego co wiem jest ksi±¿ka Jasienicy "Polska Piastów" ale jej jeszcze nie przegl±da³em wiec nie wiem co w niej jest
Rugiewit
Zauwa¿y³em, ¿e 99,99% m³odych odtwórców jako g³ówn± przeszkodê w zdobywaniu wiedzy historycznej podaje:

CYTAT
mieszkam w ma³ym mie¶cie i biblioteka jesli chodzi o takie pozycje jest do¶æ uboga


I czekacie a¿ siê Wam pod nos podsunie. Tak na d³u¿sz± metê siê nie da.
Mo¿na wybraæ siê do wiêkszego miasta do biblioteki.
Poszukaj równie¿ na allegro, czêsto trafiaj± siê za bezcen warto¶ciowe pozycje.
Kilka co popularniejszych ksi±¿ek w pdf mo¿na ¶ci±gn±æ za pomoc± systemu wymiany plików.
Zawisza
a rozwijaj±c my¶l Rugiewita - to od tak wrzuci³em has³o nadolski w emula i co????????????????? i to:
ed2k://|file|eBooks.PL.Andrzej.Nadolski.-.Studia.Nad.Uzbrojeniem.Polski.X-XII.Wiek.(osiol.NET).www!OSIOLEK!com.rar|62350757|960402A964E279B58DF796C777C5FC
EE|/

a potem zygulski:
ed2k://|file|ebooks.PL.Zdzislaw.Zygulski.-.Bron.w.Dawnej.Polsce.(osiol.NET).www!OSIOLEK!com.pdf|99140739|7C5B5738802BCA778
8AAEC8146ED9CA9|/

mo¿e nie jest to ca³y tom mo¿e wykj±tki ale jest wiêc jak siê chce to mo¿na
I NA MI£O¦Æ BOSK¡ PRZESTAÑMY WRESZCIE MÓWIÆ O MIECZACH "S£OWIAÑSKICH" gdy¿ takowe nie wystêpuj±
Bratomir
no w³asnie dlatego pytam jakie one by³y i czy by³y. odpowiedz ju¿ dosta³em a co do ¼róde³ to tak poczytam i poszukam
Wotawa
Lech Marek - polecam uwadze tê sugestiê Vlasty. Zdecydowanie warto siê zapoznaæ.
Tu link do WUWr-u:

Ca³e 15z³ plus wysy³ka.
Klepczar
miecz s³owiañski ale wczesny znajduje siê w pruszkowskim muzeum... (odtwarzany przez jakiego¶ do¶æ znanego kowala ktory siê takimi zabawami zajmuje) jutro sobie sprawdzê i rzuce nazwisko i linka (ale widzia³em to gdzie¶ na frehrze te¿)
Ksi±¿e Wszebor
No nie...
W pruszkowskim muzeum to siê znajduje miecz jednosieczny kultury przeworskiej, nie chcê ryzykowaæ datowania ale obstawiam B1-B2 ( I -II w. n.e), z reszt± sprawdzê jak siê dotelepie do domu.
Wiêc na pewno miecz nie jest s³owiañski.

tu jest na samym dole strony:
http://www.platnerz.com/platnerz-com/bron/...n/bron[ca].html

pozdr
Klepczar
to wl±snie mia³em na my¶li ale nie pamiêta³em widaæ nie tylko kto to zrobi³ ale i na jakiej podstawie...
Unik
read.gif Z artyku³u o Wikingach usmieszek_11.gif :
CYTAT
Co wiêcej mo¿liwe jest, ¿e niektóre z przebadanych mieczy okre¶lone jako bezspornie frankoñskie, s± doskona³± kopi± wykonan± przez naszych rodzimy mieczników. Staæ siê tak mog³o z i¶cie prozaicznych przyczyn. Otó¿ jako¶æ frankoñskich mieczy by³a powszechnie znana i ceniona. £atwiej wiêc by³o uzyskaæ wy¿sz± cenê za swój wyrób, je¶li wykonany by³ na wzór mieczy o uznanej renomie, posiada³ puncê warsztatów np. z Nadrenii, a do tego przy sprzeda¿y powiedzia³o siê, ¿e zosta³ kupiony od kupca z zachodu. S³owianie te¿ byli zdolni.

Faktycznie, niektóre miecze posiadaj± napisy bêd±ce nie zawsze udanymi przeróbkami sygnatur warsztatów znanych mieczników nadreñskich (np. Ulfbertha). Ponadto wiadomo, ¿e polscy kowale w owym czasie znali zaawansowane technologie wyrobu broni. ¦wiadcz± o tym choæby no¿e ze stali damasceñskiej, znalezione w Gdañsku. Zawsze wydawa³o mnie siê bardzo dziwne, ¿e polscy kowale wyrabiali przy pomocy skomplikowanych technologii no¿e, a nie potrafili kuæ mieczy.
Poza tym ozdobne miecze, znalezione w Polsce, zdobione s± w charakterystycznych stylach, najczê¶ciej nie przypominaj±cych zdobnictwa skandynawskiego, a chyba tak¿e zachodnioeuropejskiego, a za to przypominaj±cych inne wyroby znalezione w Polsce. W przesz³o¶ci wprawdzie uznawano je za skandynawskie, ale bra³o to siê z germanocentryzmu, zgodnie z którym wszystkie wczesno¶redniowieczne plecionki, a nawet w ogóle wzory krzywoliniowe, uznawano za skandynawskie, albo te¿ z prymitywnego stawiania znaku równo¶ci miêdzy ówczesn± sztuk± skandynawsk±, a plecionk±. Plecionki we wczesnym ¦redniowieczu by³y popularne na szerokich przestrzeniach Europy, Afryki i Azji. Wystêpowa³y tak¿e w sztuce wschodniochrze¶cijañskiej, irañskiej i muzu³mañskiej. Plecionki mo¿na spotkaæ nawet w sztuce Czarnej Afryki. hehehe.gif
Wotawa
A ja nadal proponujê powrót do podanych przez Vlastê ksi±zek. Ca³a kwestia jest tam ³adnie przez fachowców wyja¶niona. Obrazki te¿ s±. icon_wink.gif
Unik
read.gif Co do obrazków, to (mówiê o ksi±¿ce Lecha Marka, najnowszej i najlepszej z nich) niestety nie zawsze s± one dok³adne, szczególnie je¶li chodzi o zdjêcia. Poza tym w samej ksi±¿ce nie ze wszystkim siê zgadzam. crazy.gif Np. na s. 33 autor pisze:
CYTAT
Miecze typu S z Lipian, Lutomierska i Morzewa w Polsce maj± jelce zdobione w inny sposób, ni¿ style Mammen albo Jelling. Rozprzestrzenienie znalezisk mo¿e sugerowaæ, ¿e zosta³y one przyniesione do Polski przez Skandynawów.

Moim zdaniem, przede wszystkim te miecze siê nie ró¿ni± specjalnie od mieczów z Pokrzywnicy Wielkiej, je¶li chodzi o zdobnictwo. A jelec z Lipian i dwa spo¶ród jelców z Pokrzywnicy wykazuj± podobieñstwo stylistyczne, w przypadku jednego z jelców z Pokrzywnicy bardzo du¿e. Natomiast je¶li chodzi o samo rozprzestrzenienie w pó³nocnej Polsce, to nie by³bym pewien, czy nie jest ono po prostu pochodn± rozprzestrzenienia znalezisk mieczy w ogóle. W Polsce po³udniowej znaleziska mieczy s± do¶æ rzadkie, a przecie¿ spo¶ród znajdowanych okazów tylko nieliczne s± zdobione. Spo¶ród 102 mieczów lub ich czê¶ci, wymienionych przez Marka, mocniej zdobionych jest, z tego co wiem, kilkana¶cie.
Je¶li macie jakie¶ uwagi i w³asne opinie na ten temat, bêdê wdziêczny za ich umieszczenie. blinkie.gif

Mam tu w ka¿dym razie dla Was co¶, czego w ksi±¿ce Marka na pewno nie znajdziecie, a mianowicie saksê pó³nocnopo³absk± z VII w., z ostrzem inkrustowanym srebrem (w ksi±¿ce, z której j± wzi±³em, by³a b³êdnie opisana jako miecz).
Je¶li chodzi o o¶rodki wytwarzania stali wzorzystej, to by³y nimi prawdopodobnie, oprócz Gdañska, Opole, Kraków, Ko³obrzeg i Wolin (w tych miastach odnaleziono takie no¿e). Dziwi w tym zestawieniu brak miast
wielkopolskich, gdy, jak wiemy, w Wielkopolsce odnaleziono wyj±tkowo du¿o militariów. S±dzê, ¿e w rzeczywisto¶ci takie warsztaty by³y wówczas w ka¿dym wiêkszym o¶rodku.
¯eby nie byæ go³os³ownym, poni¿ej podajê no¿e z Gdañska, jeden z nich ze stali damasceñskiej. Co prawda, pochodz± one dopiero z XIII w.
Wotawa
CYTAT
Moim zdaniem, przede wszystkim te miecze siê nie ró¿ni± specjalnie od mieczów z Pokrzywnicy Wielkiej, je¶li chodzi o zdobnictwo.

Miecze z pokrzywnicy wielkiej maj± np. g³owice typu "orzech brazylijski" (grób 6 i 16), Lipiany i Lutomiersk to miecze o g³owicy trójdzielnej. Przecie¿ to siê ró¿ni od siebie jak dzieñ od nocy. Jedyne co je ³±czy, to to, ¿e s± ¿elazne. Zdobnictwo za¶ ró¿ni sie mocno w ka¿dym z nich z osobna.

CYTAT
A jelec z Lipian i dwa spo¶ród jelców z Pokrzywnicy wykazuj± podobieñstwo stylistyczne,

Tylko, ¿e Lipiany maj± segmentow± plecionkê na jelcu, a Pokrzywnica gr.6 - nic, gr.16 - jeden "esowaty" zawijas.
Kopletnie nic wspólnego ze sob± nie maj±.

Reasumuj±c:
Proszê jeszcze raz sprawdziæw ksi±¿ce czy to na pewno te miecze. Je¶³i to te same, to wiedzê, ¿e znowu kroi nam siê dyskusja o staro¿ytnych, celtyckich wzorach w Polsce w XIIw i ich podobieñstwie do chiñskich. Je¶li tak, to ja od razu wysiadam.

Pisze siê "saks" a nie saksa". Temat jest o mieczach, wiec nie rozwijam.
Unik
Mam nadziejê, ¿e wybaczysz mi nie¶cis³o¶æ, bo chodzi³o mi o 2 ozdobne jelce z Pokrzywnicy, i jeden ca³y miecz. Grobów przynale¿nych niestety nie znam. Ca³y miecz ma faktycznie ornament z czym¶ w rodzaju wê¿a z drug± g³ow± zamiast ogona. Ale ten ornament jest w "jode³kê", co znów ³±czy go z jednym z jelców z Pokrzywnicy oraz z mieczem z Lipian, u których g³ówne wstêgi plecionki s± jode³kowane (niestety, w ksi±¿ce Marka tego nie widaæ w przypadku miecza z Lipian, i to jest w³a¶nie niedostatek niektórych ilustracji).
Najwiêcej jednak ³±czy jelec miecza z Lipian z jednym z jelców z Pokrzywnicy. Prócz tego samego wzoru plecionkowego (co jednak na naszych mieczach - nie wiem, jak gdzie indziej - jest powszechne), przede wszystkim skrzy¿owania g³ównych wstêg dodatkowo wi±¿± ma³e wst±¿eczki. Ró¿nica jest taka, ¿e na mieczu z Lipian s± one z dwiema pêtelkami, a na jelcu z Pokrzywnicy - z czterema. O Lutomiersku nic Ci nie powiem, bo nie widzia³em dobrej podobizny tego miecza.
Wydaje mnie siê zreszt±, ¿e ma³e pêtelki "czyste", tj. niepoprzeplatane dodatkowo niczym, wystêpuj± na naszych wyrobach jako element plecionek do¶æ czêsto i ¿e to mo¿e byæ jaka¶ cecha charakterystyczna dla terenów Polski. Wiesz co¶ o tym? dunno.gif
Co do saksy czy saksa, to muszê sprawdziæ w literaturze.

A jak bêdziesz niegrzeczny, to zaraz odkryjê analogie celtyckie i ich podobieñstwo do chiñskich, tudzie¿ murzyñskich i azteckich, hehehe! bigsmile2.gif
Berek
Witam

My¶lê ¿e Unikowi chodzi g³ównie o miecz z grobu 10 ;) Wotawo (poni¿ej rycinka).


CYTAT
Cytat:  
Miecze typu S z Lipian, Lutomierska i Morzewa w Polsce maj± jelce zdobione w inny sposób, ni¿ style Mammen albo Jelling. Rozprzestrzenienie znalezisk mo¿e sugerowaæ, ¿e zosta³y one przyniesione do Polski przez Skandynawów.  

Moim zdaniem, przede wszystkim te miecze siê nie ró¿ni± specjalnie od mieczów z Pokrzywnicy Wielkiej, je¶li chodzi o zdobnictwo. A jelec z Lipian i dwa spo¶ród jelców z Pokrzywnicy wykazuj± podobieñstwo stylistyczne, w przypadku jednego z jelców z Pokrzywnicy bardzo du¿e.


westchnienie icon_wink.gif . Unik przeczytaj Lecha Marka dwa zdania wy¿ej, pisze on i¿ miecz z Pokrzywnicy Wielkiej gr. 10 jest zaopatrzony w jelec typu S. Typologia mieczy sk³ada siê czêsto z podobieñstwa kszta³tu oraz je¶li jest ornamentu. Czyli miecze typu S bêd± posiada³y podobny ornament. W drugim przypadku, jelec miecza z gr. 16 w niczym nie przypomina ornamentu z jelcy typu S. Oba miecze (ornamentowane, w Pokrzywnicy znaleziono 5 mieczy) s± mieczami kombinowanymi, o czym ¶wiadcz± charakterystyczne dla pó¼niejszych czasów g³owice.


CYTAT
Natomiast je¶li chodzi o samo rozprzestrzenienie w pó³nocnej Polsce, to nie by³bym pewien, czy nie jest ono po prostu pochodn± rozprzestrzenienia znalezisk mieczy w ogóle.


Proste, bierzesz w rêkê flamaster i zaznaczasz na mapce typy S icon_wink.gif, jedynie w ten sposób mo¿esz to zweryfikowaæ.


CYTAT
Wydaje mnie siê zreszt±, ¿e ma³e pêtelki "czyste", tj. niepoprzeplatane dodatkowo niczym, wystêpuj± na naszych wyrobach jako element plecionek do¶æ czêsto i ¿e to mo¿e byæ jaka¶ cecha charakterystyczna dla terenów Polski.


Jakie¶ przyk³ady tych charakterystycznych plecionek bym poprosi³...


CYTAT
Cytat:  
Co wiêcej mo¿liwe jest, ¿e niektóre z przebadanych mieczy okre¶lone jako bezspornie frankoñskie, s± doskona³± kopi± wykonan± przez naszych rodzimy mieczników. Staæ siê tak mog³o z i¶cie prozaicznych przyczyn. Otó¿ jako¶æ frankoñskich mieczy by³a powszechnie znana i ceniona. £atwiej wiêc by³o uzyskaæ wy¿sz± cenê za swój wyrób, je¶li wykonany by³ na wzór mieczy o uznanej renomie, posiada³ puncê warsztatów np. z Nadrenii, a do tego przy sprzeda¿y powiedzia³o siê, ¿e zosta³ kupiony od kupca z zachodu. S³owianie te¿ byli zdolni.  

Faktycznie, niektóre miecze posiadaj± napisy bêd±ce nie zawsze udanymi przeróbkami sygnatur warsztatów znanych mieczników nadreñskich (np. Ulfbertha).


Czyli miecze z terenów Europy posiadaj±cych b³êdne inskrypcje nale¿y interpretowaæ jako s³owiañska podróbka?? icon_wink.gif. A nie ³atwiej stwierdziæ ¿e frankoñski rzemie¶lnik by³ nie pi¶mienny lub znowu do pracy przyszed³ zalany pijacy.gif . Nie wiem czy jest taka mo¿liwo¶æ, ¿eby po "wtrêtach" zanieczyszczeñ mo¿na by³o stwierdziæ, pochodzenie surowca z którego zosta³ wykuty miecz. My¶lê ¿e to by³o by mniej karko³omn± metod±...

Pozdrawiam
Unik
strach.gif Berek, dziêki za uwagi!
1) walka.gif Co do jelca z Pokrzywnicy, to ju¿ siê zd±¿y³em poprawiæ, ¿e to nie jest miecz, tylko jelec - w poprzednim po¶cie. Ornament to chyba jednak sprawa drugorzêdna, wskazuj±ca, jedynie, ¿e w czasie istnienia mody na dany kszta³t miecza by³a zarazem moda na dany styl artystyczny. Bo, jak wiadomo, kszta³t nie zawsze musi odpowiadaæ detalowi. Zdarzaj± siê dzie³a np. z zapó¼nionym detalem.
dunno.gif Czy miecz z grobu 16 (ten z dwug³owym wê¿em) jest kombinowany - nie jestem pewien. Z pewno¶ci± ca³a rêkoje¶æ jest wykonana w tym samym stylu, ale te¿ chyba pochodzi on z nieco pó¼niejszego czasu (XI-XII w.), nale¿y zreszt± do typu Z, nie S. Jelec ten zdobiony jest inaczej, ni¿ jelce typu S, ale posiada ten sam ornament jode³kowy (równie¿ na nak³adce), czyli jednak w czym¶ jest podobny.

2) angsad.gif Z weryfikacj± jest problem o tyle, ¿e miecze typu S wystêpuj± w ogóle do¶æ rzadko. Wprawdzie ich okazy znajdowano w Wielkopolsce, na Pomorzu (a tak¿e na zachodnim Mazowszu), ale tak siê sk³ada, ¿e s± to tereny, gdzie w ogóle od mieczy jest a¿ gêsto. Je¶li wierzyæ mapie w tej¿e ksi±¿ce, w Ma³opolsce odnaleziono zaledwie 9 mieczy - a to przecie¿ najrozleglejsza dzielnica Polski! Na ¦l±sku natomiast znaleziono... 4 miecze lub ich czê¶ci. Byæ mo¿e, ma to zwi±zek z wcze¶niejszymi wp³ywami chrze¶cijañstwa, które wp³ynê³o na rezygnacjê z tego rodzaju darów grobowych (które stanowi± przecie¿ du¿± czê¶æ wykopanych mieczy), zanim upowszechni³o siê na dobre ich u¿ycie (pierwotnie miecz by³ broni± elitarn±). W tej sytuacji statystycznie ma³o prawdopodobne jest chyba znalezienie w¶ród nich miecza typu S.
tears.gif Tak na oko wydaje siê, ¿e ilo¶æ "esek" jest po prostu wprost proporcjonalna do ilo¶ci mieczy w ogóle. Dopóki nie odnajdzie siê wiêkszej ilo¶ci mieczy w Polsce po³udniowej - nie ma sensu wyrokowaæ o rzeczywistym rozprzestrzenieniu typu S.
read.gif Na Pomorzu, wg. Marka, odnaleziono 2 miecze typu S (Lipiany, Dolna Odra), w Wielkopolsce 5 (Morzewo, 2 nieznane miejscowo¶ci, Lutomiersk, Nowa Wioska Lubuska), na Mazowszu 1 (jelec z Pokrzywnicy).
tongue.gif Sam typ S wywodzi siê wg Marka ze Skandynawii (mam nadziejê, ¿e to prawda, a nie kolejne przypisanie Skandynawom zapo¿yczonych przez nich osi±gniêæ frankijskich). Moim zdaniem, przyj±³ siê, je¶li chodzi o miecze ozdobne, ze wzglêdu na elegancjê kszta³tu i dlatego pozosta³ elitarn± form± miecza. Zreszt± typ "rogowych" mieczy "piastowskich" wydaje mi siê byæ tak¿e rodzim± przeróbk± typu S ( Czersko Polskie, Miêdzyrzecz Wlkp.- jelec - plus 2 nak³adki z Gniezna z ko¶ci s³oniowej).

3) woohoo.gif Postaram siê powklejaæ przyk³ady tych plecionek. Czy¿ to nie by³oby wspania³e, gdyby siê okaza³o, ¿e my tak¿e mieli¶my w³asne charakterystyczne style plecionkowe, podobnie, jak Skandynawowie? Bêdziemy mogli wówczas powiedzieæ, ¿e Polacy nie gêsi i swoje plecionki maj±!

4) crazy.gif
CYTAT
Czyli miecze z terenów Europy posiadaj±cych b³êdne inskrypcje nale¿y interpretowaæ jako s³owiañska podróbka??  ;-). A nie ³atwiej stwierdziæ ¿e frankoñski rzemie¶lnik by³ nie pi¶mienny lub znowu do pracy przyszed³ zalany  :impra: . Nie wiem czy jest taka mo¿liwo¶æ, ¿eby po "wtrêtach" zanieczyszczeñ mo¿na by³o stwierdziæ, pochodzenie surowca z którego zosta³ wykuty miecz. My¶lê ¿e to by³o by mniej karko³omn± metod±...


Niekoniecznie s³owiañskie. Czy my¶lisz, ¿e inne ludy nie potrafi³y wytwarzaæ podróbek? bigsmile2.gif Wydaje mi siê te¿ mocno w±tpliwe, ¿eby ten sam rzemie¶lnik w jednym wypadku by³ niepi¶mienny, a w innym - pi¶mienny. Je¶li chodzi o przychodzenie po pijaku do pracy, to moim zdaniem nie trzeba byæ grafologiem, ¿eby wykluczyæ tê hipotezê. bum.gif Niewykluczone zreszt±, ¿e singum Ulfbertha i innych by³o traktowane w ca³ej Europie wy³±cznie jako znak jako¶ci. A w takim razie trudno mówiæ nawet o podróbkach.
Unik
read.gif Zeskanowa³em miecz z Lipian (najlepsze zdjêcie, jakie znam, z przedwojennej ksi±¿ki ks. £êgi). W powiêkszeniu widaæ dobrze, ¿e g³ówna wstêga jest zdobiona jode³k±. W odró¿nieniu od obu mieczy z Pokrzywnicy, jode³ka jest nieca³kowita - uko¶ne kreski wystêpuj± tylko z brzegu, ale zasada pozostaje ta sama. Widaæ te¿ du¿e podobieñstwo do miecza z jelcem typu S z Pokrzywnicy, je¶li chodzi o oplataj±ce skrzy¿owania g³ównych wstêg dodatkowe wst±¿ki z pêtelkami - tylko w tym wypadku pêtelki s± 2, a nie 4.
Bratomir
dosta³em zdjêcia mieczy s³owiañskich i z tego co zauwa¿y³em od wikiñskich ró¿ni³y siê tylko kszta³tem g³owicy. w s³owiañski mia³a kszta³t ryby (bez ogona) co¶ takiego jak drugie zdjecie w po¶cie wy¿ej
smile.gif sprawdze poczte mo¿e mam jeszzce te zdjecia to wrzuce
Unik
devil.gif Mam tutaj jeszcze parê innych ozdobnych mieczy z naszych terenów. Szczególnie ciekawi mnie dekoracja tego miecza z nieznanej miejscowo¶ci w Wielkopolsce. Odbiega ona wyra¼nie od wszystkich innych. Ta dekoracja jest jaka¶ kanciasta, "gotycka", trochê jak na toporze z ¯agania. Co to mo¿e oznaczaæ? Czy¿by jaki¶ starszy, nieznany styl - je¶li prawd± jest, ¿e ten miecz datowany jest na X w.? dunno.gif
Mo¿ecie sobie tu te¿ zobaczyæ miecz z Morzewa, o którym ju¿ by³a mowa. Do jelca z Pokrzywnicy i miecza z Lipian upodabniaj± go wy³±cznie pêtelki, ale umieszczone w zupe³nie innym miejscu. Przypomina to dekoracjê okr±g³ej ozdoby rzêdu koñskiego z Lednicy (krzy¿ maltañski z pêtelkami na rogach).
Jest tu te¿ miecz z Czerska Polskiego ko³o Bydgoszczy, ale nienajlepsze zdjêcie, bo nie widaæ szczegó³ów zdobienia.
http://storm.nazwa.pl/wiki/index.php?title..._z_Morzewa#Opis
W Wikipedii w Katalogu Znalezisk Archeologicznych Wczesnego ¦redniowiecza mo¿eci znale¼æ jeszcze parê innych mieczy, niekoniecznie ozdobnych.

Natomiast je¶li chodzi o miecz z Lutomierska, to w moim posiadaniu jest rysunek, wskazuj±cy na to, ¿e jest on ozdobiony dekoracj± plecionkow± w postaci sznurka z wplecionymi na krzy¿owaniach swastykami. Niestety, na ¿adnym ze znanych mi zdjêæ nie widaæ, ¿eby na tym mieczu by³a jakakolwiek inkrustacja.
Berek
Powrót z wypoczynku...


CYTAT
Co do jelca z Pokrzywnicy, to ju¿ siê zd±¿y³em poprawiæ, ¿e to nie jest miecz, tylko jelec


Nie wiem o co tu chodzi, tak w gwoli ¶cis³o¶ci miecz z grobu 10 wykopano w ca³o¶ci, nie tylko jelec...

CYTAT
Czy miecz z grobu 16 (ten z dwug³owym wê¿em) jest kombinowany - nie jestem pewien. Z pewno¶ci± ca³a rêkoje¶æ jest wykonana w tym samym stylu, ale te¿ chyba pochodzi on z nieco pó¼niejszego czasu (XI-XII w.), nale¿y zreszt± do typu Z, nie S.


Proszê czytaæ ze zrozumieniem, nie napisa³em ¿e miecz z grobu 16 jest mieczem typu S... jedynie wspomnia³em ¿e ma inny ornament ni¿ jelec typu S, co wskazywa³o by na to ¿e jest to inny typ...
Je¶li dla Ciebie miecz ten jest standartowym przyk³adem typu Z, to proszê podaj ksi±¿kê z której wyci±gn±³e¶ takowe wnioski (najlepiej t± z opisem typów mieczy, mo¿e i ja siê czego¶ nauczê).


CYTAT
Z weryfikacj± jest problem o tyle, ¿e miecze typu S wystêpuj± w ogóle do¶æ rzadko. Wprawdzie ich okazy znajdowano w Wielkopolsce, na Pomorzu (a tak¿e na zachodnim Mazowszu), ale tak siê sk³ada, ¿e s± to tereny, gdzie w ogóle od mieczy jest a¿ gêsto. Je¶li wierzyæ mapie w tej¿e ksi±¿ce, w Ma³opolsce odnaleziono zaledwie 9 mieczy - a to przecie¿ najrozleglejsza dzielnica Polski! Na ¦l±sku natomiast znaleziono... 4 miecze lub ich czê¶ci. Byæ mo¿e, ma to zwi±zek z wcze¶niejszymi wp³ywami chrze¶cijañstwa, które wp³ynê³o na rezygnacjê z tego rodzaju darów grobowych (które stanowi± przecie¿ du¿± czê¶æ wykopanych mieczy), zanim upowszechni³o siê na dobre ich u¿ycie (pierwotnie miecz by³ broni± elitarn±). W tej sytuacji statystycznie ma³o prawdopodobne jest chyba znalezienie w¶ród nich miecza typu S.


Otó¿ na po³udniu kraju równie¿ znajduj± siê groby wyposa¿one w broñ... Prawda, te z mieczami stanowi± nik³± czê¶æ. Nie rozumiem jednak toku rozumowania... Je¶li typ S odnajdujemy na P³n. obszarze naszego kraju to znaczy ¿e tamtêdy siê dosta³, brak typu S na P³d. jedynie potwierdza t± tezê.

CYTAT
Zreszt± typ "rogowych" mieczy "piastowskich" wydaje mi siê byæ tak¿e rodzim± przeróbk± typu S


Czyli odrzucasz, interpretacje Sarnowskiej i Nadolskiego (i chyba jeszcze ¯aka)...



CYTAT
dosta³em zdjêcia mieczy s³owiañskich i z tego co zauwa¿y³em od wikiñskich ró¿ni³y siê tylko kszta³tem g³owicy. w s³owiañski mia³a kszta³t ryby (bez ogona) co¶ takiego jak drugie zdjecie w po¶cie wy¿ej


Praca domowa
Otwieram pracê pana Mariana G³oska pt:" Miecze ¶rodkowoeuropejskie z X-XV w." na stronie 27 i czytam wszystko co jest o typie X.


CYTAT

Tego linku wogóle bym tu nie wkleja³, szkoda ¿e autor nawet siê nie podpisa³ a mo¿e i naszczê¶cie... smile.gif

CYTAT
Natomiast je¶li chodzi o miecz z Lutomierska, to w moim posiadaniu jest rysunek, wskazuj±cy na to, ¿e jest on ozdobiony dekoracj± plecionkow± w postaci sznurka z wplecionymi na krzy¿owaniach swastykami.


Proszê o wklejenie obrazka, albo podaj z z jakiej ksi±¿ki masz ten rysunek...

Pozdrawiam
Unik
Tak, oczywi¶cie z grobu 10 w Pokrzywnicy wykopano ca³y miecz, ale ozdobny by³ tylko jelec - a tylko ozdobne miecze lubi ich czê¶ci bra³em tu pod uwagê.

Nie twierdzi³em wcale, ¿e uwa¿asz, ¿e miecz z dwug³owym wê¿em nale¿y do typu S (choæ rzeczywi¶cie mo¿na by³o tak to odczytaæ), tylko u¶ci¶la³em pewne rzeczy. Typowy na pewno nie jest - w ka¿dym razie je¶li chodzi o dekoracjê, bo drugiego takiego miecza na razie nie znaleziono.

CYTAT
Otó¿ na po³udniu kraju równie¿ znajduj± siê groby wyposa¿one w broñ... Prawda, te z mieczami stanowi± nik³± czê¶æ. Nie rozumiem jednak toku rozumowania... Je¶li typ S odnajdujemy na P³n. obszarze naszego kraju to znaczy ¿e tamtêdy siê dosta³, brak typu S na P³d. jedynie potwierdza t± tezê.


W³a¶nie niekoniecznie. Jest te¿ druga mo¿liwo¶æ - mianowicie, ¿e obecno¶æ tych mieczy spowodowana jest innymi czynnikami. Wielkopolskê, Mazowsze i Pomorze oraz Ma³opolskê i ¦l±sk ³±czy przecie¿ nie tylko to, ¿e jedne s± po³o¿one na pó³nocy Polski, a drugie - na po³udniu, lecz tak¿e i to, ¿e na jednych od mieczy jest a¿ gêsto, a na drugich - nie znaleziono ich prawie wcale. I tam, gdzie mieczy znaleziono mnóstwo, jest, oczywi¶cie, du¿a szansa trafienia na egzemplarze rzadkich typów. Natomiast tam, gdzie znaleziono ich bardzo ma³o, taka szansa jest niewielka.
Poza tym nawet, gdyby typ S dosta³ siê do Polski od pó³nocy (co jest niemal pewne - o ile nie jest to wp³yw Zachodu) to nie oznacza bynajmniej, ¿eby miecze tego typu musia³y byæ przywiezione przez Skandynawów. Mam nadziejê, ¿e rozumiesz ró¿nicê.
Wg. Lecha Marka w Ma³opolsce znaleziono nastêpuj±ce miecze w grobach:
- Psary k. Opoczna (2 miecze)
- Koñskie (2 miecze)
- Gródek Nadbu¿ny (d. Wo³yñ) - ale to strefa panowania ruskiego. Wg ¯akiego ("Archeologia Ma³opolski wczesno¶redniowiecznej" 1974, 260-261) miecz ten zosta³ jednak wy³owiony z Bugu. Mo¿e te¿ chodziæ o inne miecze, ale Marek nie podaje, ¿eby znaleziono tam dwa okazy. Chyba, ¿e siê myli.

Jak widaæ st±d, wszystkie bez wyj±tku znaleziska tego typu to strefa pograniczna Ma³opolski. Nie ma to nic wspólnego z rdzenn± kultur± Ma³opolski, ³atwo mo¿na siê przekonaæ, spojrzawszy na mapê znalezisk. Psary i Koñskie to po prostu kontynuacja wielkopolsko-zachodniomazowieckiej strefy czêstego wystêpowania mieczy w grobach.
¯aki dodaje do tego jeszcze miecz z Grod¼ca, ale takiej miejscowo¶ci ma³opolskiej w ogóle nie uda³o mi siê znale¼æ w atlasie samochodowym. Chyba, ¿e to nazwa uroczyska, które by³o kiedy¶ grodem.
Ponadto: UWAGA! UWAGA! JEDEN MIECZ MIA£ BYÆ ZNALEZIONY W ROZORANYM KURHANIE POD SZCZEKARKOWEM! Wskazywa³oby to na pochówek jakiego¶ wielmo¿y z pobliskiego Chodlika, grodu z epoki plemiennej. I z pewno¶ci± tyczy to siê czasów sprzed wp³ywów chrze¶cijañskich. Niestety, jak siê zdaje, miecz ten zagin±³. Wielka szkoda.
Na ¦l±sku takich grobów nie ma wcale (oczywi¶cie, czego¶ móg³ Marek nie umie¶ciæ - zdarza mu siê to, bo ca³a ksi±¿ka sprawia wra¿enie pisanej w po¶piechu).
Mam pytanie: czy groby z broni± w Polsce po³udniowej wystêpuj± równie czêsto, jak w pó³nocnej, czy te¿ rzadko, jako relikty pewnych zwyczajów u ludno¶ci ubo¿szej lub mieszkaj±cej na peryferiach?

CYTAT
Czyli odrzucasz, interpretacje Sarnowskiej i Nadolskiego (i chyba jeszcze ¯aka)...

Tzn.? Wybacz mi, ale tych interpretacji niestety nie kojarzê. Czy móg³by¶ mi przedstawiæ stanowisko tych pañstwa?

CYTAT
Tego linku wogóle bym tu nie wkleja³, szkoda ¿e autor nawet siê nie podpisa³ a mo¿e i naszczê¶cie... smile.gif

Errare humanum est; wa¿ne, ¿e zosta³ poprawiony.


CYTAT
Proszê o wklejenie obrazka, albo podaj z z jakiej ksi±¿ki masz ten rysunek...

A. Nadolski "Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI i XII wieku", Ossolineum, Wroc³aw-£ód¼ 1954, tablica III. Postaram siê wkleiæ podobizny tego miecza. W ksi±¿ce "U ¼róde³ Polski" z serii "Polska. Dzieje cywilizacji i narodu" na s. 203 pokazany jest w kolorze miecz z Lutomierska i napisane jest, ¿e wykonany jest z ¿elaza inkrustowanego srebrem, ale na zdjêciu tego w ogóle nie widaæ. Podobnie jest w przypadku czarno-bia³ego zdjêcia u Marka na tablicy 16. Czy¿by chodzi³o o dwa ró¿ne miecze? Ale wed³ug Marka w Lutomiersku znaleziono tylko jeden miecz typu S.
W ksi±¿ce "u ¼róde³ Polski" pisz± o mieczu z Lutomierska, ¿e ten typ (a wiêc typ S) wykszta³ci³ siê w Nadrenii. Czy jest to prawda? Ja wiem, oczywi¶cie, ¿e to nie ¿adna ksi±¿ka naukowa, a w dodatku ksi±¿ki z tej serii s± nieraz wrêcz ra¿±co tendencyjne.
Unik
No, tajemnica miecza z Lutomierska rozwi±zana! Miecz jest po prostu silnie skorodowany i srebrne wzorki uleg³y zniszczeniu - w³a¶ciwie zachowa³a siê tylko jedna swastyka na ga³ce. Natomiast zdjêcia u Marka s± po prostu, jako fotoreprodukcje fotoreprodukcji - bardzo s³abe. Na szczê¶cie, uda³o mi siê znale¼æ dobry rysunek ze "¦wiatowita" z 1955 r.
Znalaz³em te¿ w "¦wiatowicie" inn± ciekawostkê - jedyny dot±d znany mi u nas, poza Szczerbcem, fragment prawdziwego miecza romañskiego - ga³kê z Górnego ¦l±ska. Jest ona wykonana z br±zu, emaliowana i zdobiona ornamentem wiciowym, a z jednej strony - sylwetk± smoka. Niestety, zdjêcie jest tego rodzaju, co u Marka, i bardzo ¼le widoczne s± szczegó³y. Prawdopodobnie j± tak¿e nale¿y oceniæ na XIII w., ewentualnie na koniec XII.

Oba te miecze typu S z nieznanego miejsca w Wielkopolsce, pokazane u Marka, to jest ten sam egzemplarz. Te wzorki, które wygl±da³y na "gotyckie", to w rzeczywisto¶ci oczywi¶cie plecionki ze swastykami.

Na po³udniu Polski odnaleziono jednak jeden miecz dekoracyjny - typu Z z Ostro¿nicy ko³o Kêdzierzyna Ko¼la, z nak³adk± ozdobion± g³owami "buldogów". Ten miecz Marek, oczywi¶cie, równie¿ uznaje za import, ale w tym wypadku raczej ma racjê, choæ nie podaje na to ¿adnego dowodu - pokazane w ksi±¿ce nak³adki w stylu Vendel z Finlandii z pojedynczym nied¼wiedziem nijak siê maj± do Ostro¿nicy. Jedyna wspólna cecha - to wystêpowanie zwierz±t, a to za ma³o. Na szczê¶cie, znany mi jest przedmiot w tym samym stylu ze wschodnich wybrze¿y Szwecji.
Unik
Nastêpna sprawa: dwa miecze z Koñskich (X i XI w.) równie¿ by³y inkrustowane, jeden (z XI w.) na pewno plecionk±. Niestety, nie wiadomo, jak ta plecionka wygl±da³a, bo na znanych mi przedstawieniach mieczy widaæ jedynie znaczny stopieñ korozji.
Page
CYTAT(Unik @ 23:39 02.09.2006) *
Na szczê¶cie, uda³o mi siê znale¼æ dobry rysunek ze "¦wiatowita" z 1955 r.
Znalaz³em te¿ w "¦wiatowicie" inn± ciekawostkê


Uniku, posiadasz owego "¦wiatowida" czy mia³e¶ go okazyjnie?
Poszukujê wszelkich informacji na temat miecza z ¯ydowa.

Pozdrawiam,
Page
Unik
CYTAT(Page @ 22:19 25.12.2006) *
Uniku, posiadasz owego "¦wiatowida" czy mia³e¶ go okazyjnie? Poszukujê wszelkich informacji na temat miecza z ¯ydowa.

Mam skserowany ca³y ten artyku³ o mieczach ze "¦wiatowita". Jest tam te¿ o mieczu z ¯ydowa.
babajaga1973
CYTAT(Bratomir @ 16:02 18.07.2006) [snapback]160793[/snapback]
dostałem zdjęcia mieczy słowiańskich i z tego co zauważyłem od wikińskich różniły się tylko kształtem głowicy. w słowiański miała kształt ryby (bez ogona) coś takiego jak drugie zdjecie w poście wyżej
smile.gif sprawdze poczte może mam jeszzce te zdjecia to wrzuce

Bardzo interesują mnie znaleziska mieczy wczesnośredniowiecznych z terenu Wielkopolski. Znam już artykuły Jacka Wrzesińskiego i Michała Kary ale wiem że tych cmentarzysk gdzie odkryto miecze jest dużo więcej, może ktoś z Was pomoże ustalić mi te miejscowości i przytoczy literaturę ? Będę bardzo wdzięczna
WZ34
Chyba jednak wikiñska..
WZ34
w czasie oczyszczania
Page
WZ34, sk±d ta g³owica jest?
WZ34
Z lubelskiego,znalezisko luzne.Nalegam na znalazce by przekaza³ do muzeum.

góra i dó³
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.