Cze¶æ Wam!
D³ugosz (kanonik i sekretarz biskupa krakowskiego) podaje w roku 1448 w swoim dziele "Banderia Prutenorum" dok³adne miary chor±gwi krzy¿ackich namalowanych przez Stanis³awa Durinka, z tym ¿e w ³okciach.
Od "wieków" pos³ugujemy siê jednak systemem SI przez co utracili¶my wyczucie dla starych miar. Dochodzi jeszcze fakt, i¿ nasi przodkowie nie byli tacy dok³adni i nie normowali niczego. Dlatego s³ownik polski podaje w obja¶nieniu ³okcia polskiego (s³owo w u¿yciu dopiero od XV. wieku), ¿e to miara ok. 0,47...0,78 m. Taka rozpiêto¶æ d³ugo¶ci jest jednak nie przydatna do odtworzenia chor±gwi. Za¶ w internecie znalaz³em nastêpuj±ce informacje:
£okieæ - miara d³ugo¶ci; znany w Polsce od XIII w., stanowi³ 1/3 s±¿nia i dzieli³ siê na 2 stopy. £okieæ staropolski wynosi³ w roku 1764 0,59m.
Dlatego zapytam, ile wynosi³ ³okieæ krakowski za czasów D³ugosza w cm?
Je¿eli nikt nie zna odpowiedzi, proszê osobê najbli¿ej mieszkaj±c±, aby uzbroi³a siê w drabinê i miarkê po czym skieruje swoje kroki ku katedrze na Wawelu i zmierzy³a dublikatów chor±gwi krzy¿ackich w chwili nieuwagi kustorza. Porównuj±c wynik w cm z opisem Dlugosza szybko dojdziemy do tego, ile wynosi ówczesny ³okieæ. £atwiej by³oby, gdyby kto¶ mia³ kontakt z kim¶ na Wawelu, aby skierowaæ tam pisemne zapytanie.
Nie wiem jak w Polsce, ale w Niemczech bywa³o tak, ¿e w ¶cianach ratuszów lub ko¶cio³ów miejscowo¶ci z targami mocowano metalowe wzorce obowi±zujace w danej miejscowo¶ci miar. Czy mo¿e te¿ w Krakowie istniej± takie wzorce?
Dla ciekawostki podajê jeszcze, ¿e ³okieæ niemiecki wacha³ siê od 56,64 do 66,69 cm. (Mo¿e niejednolito¶æ w d³ugo¶ci ale za to jaka dok³adno¶æ po przecinku. )
Aby rozszerzaæ zamêt, to znalaz³em jeszcze informacjê, ¿e ³okieæ angielski to 5/4 jednego "Yard'a". Taki "Yard" za¶ mierzy 91,44cm.
z p. - Thomas