Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Strój rycerza zakony krzy¿ackiego - XII wiek
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Mêskie ubiory wczesno¶redniowieczne
Jakub.
Witam.

Mam taki problem. Potrzebuje taki w miare ogolny opis stroju rycerza zakonu krzyzackiego z poczatku jego istnienia.

Jak ktos by mogl pomoc bede bardzo wdzieczny smile.gif
Igor z Bêdzina
Problem jest du¿o wiêkszy niz siê Tobie wydaje. Przyczyn± jest to, ¿e o tym czasie istnienia Zakonu, nie ma pewnych informacji, a jeszcze dok³adniej to zakon który sie pojawi³ w Polsce nie by³ tym samym zakonem krzy¿ackim. Jedyn± pewn± informacj± jest to to ¿e wspiera³ go Fryderyk II, który uwa¿a³ ¿e powinien istnieæ zakon rycerski niemieckojêzyczny.
Z drugiej strony mozna go obej¶æ nie bêd±c dalekim od prawdy. Zakon istnia³ w Jerozolimie a¿ do jej upadku, czyli stroje nie bêd± rózni³y siê od innych strojów rycerzy bior±cych udzia³a w krucjatach, a jeszcze dok³adniej rycerzy niemieckich. Krótko mówi±c stroje w barwach p³owych, szare, brunatne, mozliwe bia³e, ale popdejrzewam ¿e w krótkim czasie przybiera³y one kolor jednego z tych dwóch.Oczywi¶cie d³ugie p³aszcze które powodowa³y ¿e nie traci sie duzo wilgoci. Na ramieniu czerwony krzy¿ (nie czarny - w trakcie krucjat wszyscy rycerze u¿ywali czerwonego, dopiero po ich upadku zaczê³y siê cudowania z jego kolorem). Pozostaje kwestia Krzy¿a. Wiêkszo¶æ rycerzy u¿ywa³a prostego krzy¿a z wyj±tkiem... zakonów rycerskich. Wiêc tu masz pole do popisu. Nawet nie jest wykluczona swastyka... oczywi¶cie w trochê odmiennym kszta³cie ni¿ hitlerowska. Ramiona z³amane by³y wtedy krótsze. Z drugiej strony wszystkie zakony rycerskie wzorowa³y siê na zakonie maltañskim i prawdopodobnie u¿ywa³y tego samego krzy¿a czyli krzy¿a maltañskiego. Pozostaje jeszcze pytanie o krzy¿ teutoñski u¿ywany pó¼niej przez Krzy¿aków. To ju¿ twój wolny wybór. Ale zdaje sie ¿e zakony rycerskie mozna by³o rozró¿niæ po miejscu ulokowania tego krzy¿a, ale za t± informacjê rêki nie dam sobie uci±æ, a tym bardziej nie wiem który gdzie.
Tomasz z £añcuta
Proponujê siêgn±æ do niemodnych dzi¶ ksi±¿ek - np ,,Historia Zakonu Rycerzy Naj¶wiêtszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie" autora nie pamiêtam lub ksi±¿ek prof Mariana Biskupa - tam to jest do¶æ dok³adnie opisane w³±cznie z rycinami.
Ludziska - odzwyczajcie siê, ¿e wszystko bêdzie wam podane na tacy z pro¶b± o konsumpcjê. devil.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.