Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Pieczêcie z prze³omu wieków XIV i XV
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Pismo i ksi±¿ki
Andrzej Siejeñski
Witam
Szukam wizerunków lub orygina³ów pieczêci z prze³omu wieków XIV i XV.
Pozdrawiam
Andrzej
Surculus
a jakie ciê interesuj± - znaczy rycerskie czy inne no i z jakich terenów je¿eli to rycerskie
P.A.Nowakowski
Z orgina³ami bêdzie problem (chyba, ¿e na Allegro smile.gif )
Podaj wiêcej szczegó³ów - literatury jest sporo tylko nie chcê podawaæ ca³ej bibliografii nie wiedz±c, czego szukasz.
Tomaszek
bodaj "¿ycie mieszczan wroc³awskich w ¶redniowieczu" Halina Gilewska-Dubis i
"¿ycie mieszczan na dolnym ¶l±sku w ¶redniowieczu" Jan Drabina

tytu³ów w ogóle nie jestem pewien, autorów za to a i owszem -
przegl±d pieczêci stosowanych w ww regionie i okresie zrobiony b.fajnie, z omówieniem... milutkie... mnie se przynajmniej podoba³o....
Andrzej Siejeñski
Tak na wszelki wypadek dodam tylko, ¿e chodzi mi o wygl±d tego czym sie wybija pieczêcie, a nie ju¿ to co w laku czy wosku na pergaminie (wzorek ju¿ mam). Chcia³em co¶ takiego sprawiæ swojemu skrybie.
Pozdrawiam
Hako
Witam.......

Chyba ci pomogê.......
W ksi±¿ce F. M. Bagmihla „Pomersches Wappenbuch” – Szczecin 1847 autor wyrysowa³ pieczêcie rycerstwa pomorskiego od XIV do po³owy XIX wieku. Kilka lat temu sam zajmowa³em siê rysowaniem pieczêci z archiwum ko¶cio³a ¶w. Jakuba w Lêborku. S± tam pieczêcie zarówno woskowe jak i lakowe. Przymierza³em siê nawet do pope³nienia jakowego¶ artyku³u na ten temat. Choæ ich datacja jest zdecydowanie pó¼niejsza zapewniam ciê, ¿e pieczêcie wyrysowane przez Bagmihla jak i te z archiwum, które ja rysowa³em s± zdecydowanie takie same. Jako ciekawostkê (z za³±czniku podkre¶li³em czerwon± kresk±) przesy³am ci pieczêæ Cristianusa Johana Schreibera pisarza s±dowego Ziemi Lêborskiej.
Skala 1 :1

Je¶li chcesz w przeci±gu tygodnia zeskanujê ci kilka wzorów pieczêci z Bagmihla. Ale zapewniam, ¿e wygl±daj± one tak samo jak te pieczêcie w za³±cznikach.

Kilka lat temu trzyma³em w d³oniach pieczêæ Cechu Rze¼ników z Lêborka, z XV wieku. Wykonana by³a z br±zu i wygl±da³a jak na rysunku paintowym. W kulce mia³a otworek do przewleczenia jakiego¶ rzemyczka b±d¼ sznurka.

ZRP Hako
Beatrycza
Hej

Andrzeju, napisa³e¶ powy¿ej:

CYTAT
chodzi mi o wygl±d tego czym sie wybija pieczêcie, a nie ju¿ to co w laku czy wosku na pergaminie


Wnioskujê z tego, ¿e chodzi Ci o wygl±d t³oka pieczêtnego smile.gif. Je¶li chodzi o tematy sfragistyczne, to podstawowe informacje mo¿esz znale¼æ u dwóch panów zajmuj±cych siê sfragistyk± jako nauk± pomocnicz± historii. W tym celu mogê poleciæ dwie pozycje:

1. W. Szymañski "Nauki pomocnicze historii" - w moim wydaniu sfragistyka to rozdzia³ 14, ale we wznowieniu mo¿e byæ inaczej,
2. W. Semkowicz "Encyklopedia nauk pomocniczych historii".

W pierwszeju ksi±¿ce znajdziesz obrazki, niestety tylko odcisków pieczêci, nie ma tam wizerunku samego t³oku. Ale jest trochê informacji o tym jak powinien on wygl±daæ. Z tego co pamiêtam, to Semkowicz te¿ co¶ o tym wspomina, jednak w tym drugim przypadku ksi±¿ka to poprostu transkrypcja wyk³adów akademickich, wiêc si³± rzeczy nie ma w niej obrazków smile.gif. Obie pozycje to w zasadzie ksi±¿ki o charakterze kompendium, wiêc nie licz na jakie¶ wielkie szczegó³y, ale mo¿e przynajmniej ogólne informacje oka¿± siê pomocne.

Je¶li by³by¶ zainteresowany, to posiadam skany obu pozycji w formie obrazków (.jpg). Chêtnie prze¶lê Ci podane wy¿ej fragmenty, tylko proszê o wiadomo¶æ, najlepiej na PW smile.gif

Powodzenia w dalszym szukaniu. smile.gif

EDIT:
W sumie zapomnia³am dodaæ najwa¿niejsze smile.gif T³oki pieczêtne mo¿na sobie zobaczyæ w muzeum w dziale zajmuj±cym siê sfragistyk±. Czasami s± te¿ na ekspozycjach heraldycznych (je¶li zawieraj± w sobie jaki¶ herb). Zorientuj siê mo¿e, czy gdzie¶ w Twojej okolicy nie ma takiej wystawy. Ze swojej strony mogê poleciæ gabinet numizmatyczno - sfragistyczny Ossolineum we Wroc³awiu. Ale to trochê daleko... smile.gif
Bartosz
Hej
Taka wystawa znajduje siê obecnie w staromiejskim ratuszu w Toruniu: "Dawny Toruñ. Historia i rzemios³o artystyczne 1233-1793". Widzia³em na niej kilka t³oków pieczêtnych ale datowania niepamiêtam.
"W grupie obiektów zwi±zanych z lokacj± miasta znajduj± siê m. in. kopie przywilejów, t³oki i modele pieczêci Starego i Nowego Miasta. Wielki obraz Przybycie Krzy¿aków na ziemiê che³miñsk± w¶ród mnogo¶ci scen ukazuje za³o¿ony przez mistrza krajowego Hermana Balka pierwszy gród Toruñ i jego obronê przed Prusami. Detalom architektonicznym z zamku krzy¿ackiego towarzysz± narzêdzia u¿yte do jego zburzenia w 1454 roku oraz elementy uzbrojenia. "
http://www.muzeum.torun.pl/
Mo¿e bêdziesz w pobli¿u i siê Tobie to przyda

pozdrawiam
Andrzej Siejeñski
Dziêki za pomoc smile.gif .
Beatrycza
Hej hej

Na wypadek, gdyby to, o czym pisa³am wy¿ej, nie wystarczy³o, zasiêgnê³am rady osób m±drzejszych. Dosta³am kilka notek bibliograficznych. Niestety nie posiadam tych ksi±¿ek, wiêc nie mogê sprawdziæ, ale zak³adam, ¿e jest w nich co¶ przydatnego. Je¶li kto¶ ma dostêp, to mo¿e zweryfikowaæ informacjê smile.gif

Pozycje to:

1. "Metodyka pracy archiwalnej" pod red. S. Nawrockiego i S. Siepierskiego, Poznañ 1998, s. 96 - 97,
2. M. Gumowski, "Pieczêcie w archiwum i ich reprodukowanie", w: "Archeion", t. 19 - 20, 1951, s. 409 - 436,
3. K. Wyczañski, "O konserwacji i reprodukcji pieczêci, w: "Archeion", t. 19 - 20, 1951, s. 437 - 446,
4. M. Gumowski, M. Heisig, S. Mikucki, "Sfragistyka", Warszawa 1960,

Reszta to pozycje w jêzyku niemieckim. Dla mnie nieprzydatne, ale mo¿e kto¶ ma dar do tego jêzyka.... tongue.gif S± to:

5. W. Ewald, "Siegelkunde", Muenchen, 1972 (lub wydanie wcze¶niejsze Muenchen - Leipzig, 1914),
6. G.A.Seyler, "Geschichte der Sigel", Leipzig, 1894.

¯yczê owocnych poszukiwañ read.gif smile.gif

Pozdrawiam
Andrzej Siejeñski
Dziêki.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.