za serwisem
http://wolne-media.h2.pl/?p=6285nowe wiadomo¶ci o piramidzie.
"Wzgórze Visocica po³o¿one nieopodal bo¶niackiego miasta Visoko ma niezwykle intryguj±cy kszta³t i przypomina poro¶niêta lasem piramidê. Wed³ug zwolenników takiej w³a¶nie teorii, jest to nieznana piramid±, któr± wzniós³ tajemniczy lud. Co ciekawe, niedaleko Visoko znajduje siê ca³y kompleks „wzgórz-piramid” oraz tuneli. W sierpniu odby³a siê pierwsza miêdzynarodowa konferencja po¶wiêcona temu, co kryje Visocica, nazwana Piramid± S³oñca.
Dwa lata temu wydawa³o siê, ¿e zacz±³ siê pisaæ zupe³nie nowy rozdzia³ historii, ale jednocze¶nie nie wszyscy zdawali siê podzielaæ optymizm w tej sprawie. Mimo fali debat wysoce wiarygodnych naukowców, którzy wsparli ten projekt, przypominaj±ce piramidy struktury odkryte niedaleko bo¶niackiego miasta Visoko sta³y siê najwiêkszymi ofiar± zainteresowania mediów i tego, ¿e kontrowersje sprzedaj± siê lepiej ni¿ naukowe fakty. Dlatego te¿ ¶wiat zachodni, w tym wiele osób wspieraj±cych alternatywne wersje historii, ignoruje dramatyczne nowe odkrycia, które dziej± siê „na naszych oczach”.
Od 25 do 30 sierpnia b.r. mia³a miejsce pierwsza Miêdzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Bo¶niackiej Doliny Piramid”, której przewodniczy³ dr Nabil Swelim - jeden z wiod±cych ¶wiatowych egiptologów. By³ on jednym z wielu naukowców, którzy go¶cili na konferencji, która przez innych uznana zosta³a za „pseudo-naukow±”, mimo obecno¶ci dr Olega Chawroszkina (jednego z najbardziej uznanych rosyjskich naukowców) czy dr Mustafy El Abbadi – za³o¿yciela Library of Alexandria a tak¿e kilku innych egiptologów, g³ównie ze Wschodniej Europy i Bliskiego Wschodu.
Co wa¿ne, na konferencji po raz pierwszy ujawniono wyniki analiz pobranych próbek, a tak¿e eksploracji tuneli. Dodatkowo konferencja mia³a na celu rozpoczêcie dalszych badañ i konserwacji w Visoko, jak równie¿ starania maj±ce na celu ustalenie ram historycznych, w które wpasowaæ mog³yby siê tamtejsze piramidy. Ponadto starano siê rozpatrzyæ ich znaczenie w kontek¶cie innych ¶wiatowych budowli tego typu. Trzeba powiedzieæ, ¿e niezwyk³e jest to, jak niewiele osób (poza archeologami i historykami) ¶wiadomych jest istnienia piramid m.in. w Chinach czy Peru. Mówi±c krótko, konferencja by³a pierwszym krokiem maj±cym na celu zrozumienie tajemnicy enigmatycznej bo¶niackiej „Doliny Piramid”. Mimo to, zwolenników jej istnienia czeka d³uga droga przed udowodnieniem, ¿e piramidy to nie tylko budowle wystêpuj±ce w Egipcie i ¦rodkowej Ameryce, lecz raczej zjawisko globalne.
Archeolodzy pracuj±cy w Bo¶ni doszli ju¿ jaki¶ czas temu do wniosku, ¿e struktury z Visoko s± dzie³em cz³owieka. Og³osili to ¶wiatu w 2007 roku, po wizycie na miejscu dr Nabila Selima. Wydaje siê jednak, ¿e na Zachodzie niewiele osób dostrzeg³o ten fakt, choæ pojawi³y siê równie¿ przeciwne opinie m.in. Anthony’ego Hardinga czy Roberta Schocha.
Dla Swelima, bo¶niackie „twory” s± „wzgórzami-piramidami”. Termin ten Swelim stworzy³ przed trzema laty na opisanie tworów natury, którym cz³owiek nada³ ponownie kszta³t, formuj±c piramidê. Nawet Wielka Piramida mo¿e do pewnego stopnia byæ czym¶ podobnym, gdy¿ jej centrum powsta³o na niewielkim naturalnym pagórku.
29 sierpnia przedstawiono wnioski konferencji. W sk³ad Komitetu Rekomendacji wchodzili: dr Nabil Swelim, dr Oleg Chawroszkin, dr Alaa Szahin, dr Hassan El-Saady, dr Anna Pazdur (U¦, Polska), dr Mona Haggag, dr Iwan ©imatoviæ, dr Mostafa El-Abbadi, Chris Norman, dr Mohammed Ibrahim Aly oraz Semir Osmanagiæ.
Wszyscy razem przygotowali wnioski i rekomendacje, które brzmia³y nastêpuj±co: „My, cz³onkowie Pierwszej Miêdzynarodowej Konferencji Naukowej nt. „Bo¶niackiej Doliny Piramid”, doszli¶my do nastêpuj±cych wniosków: Prace w miejscu Bo¶niackiej Doliny Piramid w Visoko w Bo¶ni i Hercegowinie jest wa¿nym miejscem pod wzglêdem badañ geo-archeologicznych i epigraficznych, które wymagaj± dalszych badañ interdyscyplinarnych, które pomog± odpowiedzieæ na pytania dotycz±ce powstania bo¶niackich piramid-wzgórz oraz wielkiej sieci podziemnych tuneli, jak te¿ i innych miejsc o warto¶ci archeologicznej w ich s±siedztwie.”
Konferencja w ci±gu dwóch lat zaplanowa³a zorganizowanie Drugiej Miêdzynarodowej Konferencji nt. Bo¶niackiej Doliny Piramid w Sarajewie (w 2010), gdzie pojawi± siê eksperci od piramid z ca³ego ¶wiata a tak¿e powo³a do ¿ycia Centrum Badañ nad Piramidami z siedzib± w Sarajewie.
Visocica i le¿±ce pod ni± Visoko na starej fotografii. Nie wiadomo, jak ostatecznie rozwi±¿e siê sprawa tajemniczej piramidy. W okolicach znajdowano wiele innych przedmiotów, które budz± coraz to ¿ywsze kontrowersje. Mimo wrogiej postawy niektórych uczonych, miejsce to musi zostaæ zbadane, niezale¿nie od ostatecznych wniosków, do jakich dojd± archeolodzy. Podobnie jak Glozel, jest ono bitw± miêdzy archeologiami i historykami.
Og³oszenie tych wniosków dla sceptyków by³o z pewno¶ci± wielkim zaskoczeniem, gdy¿ uwa¿ali oni ca³± sprawê za iluzjê. Na ³amach wielu gazet, w tym tabloidów, wielu z naukowców wy¶miewa³o ca³e przedsiêwziêcie. Jednak dostarczaj± oni tym samym pewnej po¿ywki dla mediów, szczególnie w Bo¶ni, gdzie piramida sta³a siê ju¿ symbolem, a Osmaganiæ gwiazd±.
Sta³o to siê tak¿e jasne na konferencji prasowej wraz z pojawieniem siê i wyst±pieniem Vuka Bacanowiæa – krytyka ca³ego projektu, który choæ nie bra³ w niej udzia³u, wraz ze swym wyst±pieniem przypomnia³ stare oskar¿enia i przypuszczenia. Bacanoviæ znany jest z nazwania dr Swelima „niedojd±” oraz „g³upcem”. Na konferencji spotka³ siê on z ostrym odzewem i opu¶ci³ j± roztrzêsiony. Nie ma zatem w±tpliwo¶ci, ¿e stanie siê jeszcze bardziej zajad³ym wrogiem ca³ego przedsiêwziêcia.
Co wiêcej, przed konferencj± Swelim wystosowa³ zaproszenia do najbardziej zajad³ych krytyków bo¶niackiej piramidy, w tym Antony’ego Hardinga, Marka Rose i kilku innych, z czego odpowiedzia³ tylko dr Blaguje Govedarica, choæ i ten odmówi³ udzia³u.
Dalsze kontrowersje s± autorstwa amerykañskiego historyka Merimy Bojiæa, który przeprowadzi³ rozmowy zarówno ze zwolennikami, jak i przeciwnikami projektu i odniós³ siê w nastêpuj±cych s³owach do zachodniego podej¶cia do ca³ej sprawy: „Amerykañscy dziennikarze, jak Colin Woodard czy John Bohannon do³±czyli do opozycji przeciw piramidzie, publikuj±c zawieraj±ce fa³szywe informacje artyku³y nt. Osmanagiæa. Woodard odniós³ siê do Visoko, jako do enklawy nacjonalistycznych bo¶niackich muzu³manów i stara³ siê po³±czyæ z tym ruchem Osmanagiæa. Twierdzi³ tak¿e nietrafnie, ¿e dr Barakat i Schoch mierzyli piramidy i doszli do wniosku, ¿e nie pasuj± one do kardynalnych punktów. Prawd± jest, ¿e odwrotnie twierdzili przedstawiciele Instytutu Geodezji, którzy przeprowadzili swe w³asne analizy. Woodard zaatakowa³ tak¿e dr Swelima [...]. Bohanon, który pisuje dla prominentnego „Science” by³ tak¿e autorem pomówieñ i fa³szywych informacji, które by³y tak dziwaczne, ¿e nie zas³uguj± nawet na wspomnienie o nich. W jaki sposób mog³o doj¶æ do tego, ¿e Bohanon publikuj±cy w tak presti¿owym magazynie opiera³ swe wnioski jedynie na plotkach, które uzyska³ od Bacanoviæa? Nie bêdzie zaskoczeniem, ¿e Woodard zrobi³ to samo.”
Mówi±c krótko, grupa ludzi mia³a zamiar szybko wykluczyæ prawdziwo¶æ tych struktur, obecnie staraj±c siê zachowaæ dobre imiê i udaj±c, ¿e nic siê nie sta³o.
Niektóre z informacji zas³uguj± na odrêbn± uwagê. Oleg Chawroszkin z Instytutu Ziemskiej Fizyki Schmidta wspomnia³ o swych analizach geofizycznych, które wykona³ miêdzy 20 lipcem a 4 sierpniem 2007 roku. Skany sugerowa³y istnienie pieczar pod ziemi±. Odkryto je w Vratnicach i Pljesievicy i w tunelach. Jak podkre¶lili badacze, w grê wchodziæ mo¿e istnienie potencjalnych komnat.
Czym zatem jest ten kompleks? Jak potocz± siê dalsze badania? Wzgórza-piramidy, zarówno to po¶wiêcone S³oñcu, jak i to Ksiê¿ycowi, s± wy¿sze od Wielkiej Piramidy w Gizie. Czyni to z nich dumê Bo¶ni. Wielu naukowców uzna³o jednak, ¿e w prehistorii nie istnia³a na terenach tego kraju ¿adna kultura zdolna do budowania podobnych struktur, jednak to nie do koñca prawda. Region ten le¿y na granicy Starej Europy, jak zdefiniowa³a to Marija Gimbutas, za¶ archeologiczne znaleziska kultury Vinca mo¿na znale¼æ tak¿e w samym Visoko. O podobnych zwi±zkach mówi³ m.in. dr El Saady.
Dr Ali Barakat (egipski geolog, który spêdzi³ 42 dni na badaniu Piramidy S³oñca i jej tuneli w 2006 roku i który pojecha³ tam z rekomendacji Zahiego Hawassa) sugerowa³, ¿e istniej± wystarczaj±ce dowody na to, ¿e struktury te to nie anomalie geologiczne, jak twierdzi³ dr Mohammed El-Anbaawy, który uzna³ ca³y region za seriê najdziwniejszych anomalii i zaproponowa³ pocz±tkowo, aby miejsce uznaæ za „geologiczn± atrakcjê turystyczn±”. Wci±¿ w swych wyst±pieniach twierdzi on, ¿e „nadal potrzeba wiele pracy, aby dostarczyæ wystarczaj±cych dowodów w sprawie geologicznych cech piramidy, jak i dzia³alno¶ci cz³owieka w Bo¶niackim Regionie Piramid.” W odniesieniu do tej sprawy kontynuowanie badañ uzna³ on za „wysoce niezbêdne”. El-Anbaawy by³ najbardziej krytycznym g³osem na konferencji, jednak wyra¼nie wspar³ on dalsze badania i promocjê miejsca.
Piramidy te mog± byæ nieznanym wymiarem kultury Vinca. Szczegó³y datowania radiowêglowego próbki drewna wyci±gniêtej z tunelu w Ravne na konferencji zaprezentowali Andrew Lawler i Polka Anna Pazdur. Doszli oni do wniosku, ¿e drewno pochodzi³o sprzed 34.000 lat, co teoretycznie mog³o wskazywaæ na okres, kiedy pojawi³y siê piramidy. Je¶li to prawda (i je¶li wszystkie dalsze prace pójd± dobrze), Bo¶niacka Dolina Piramid nie tylko mo¿e ustaliæ nowy paradygmat, ale tak¿e zupe³nie zatrz±¶æ nasz± wiedz±.
Autor: Philip Coppens
T³umaczenie i ¼ród³o: Serwis NPN