Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Velita
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie staro¿ytne > Inne uzbrojenie staro¿ytne
Ireq
Ka¿dy chyba ma jaki¶ obraz legionów rzymskich. Jest to tym ciekawsze, ¿e przecie¿ to wojsko przechodzi³o nieustann± przemianê. Legion z okresu wojen punickich to zupe³nie inni ¿o³nierze od zdobywców Galii, a ci z kolei zupe³nie ró¿nili siê od wojsk z II czy IV w. po Chrystusie. W ogólnym obrazie wczesnego legionu, do reformy Mariusza wystepowa³o kilka typów piechoty, ale ma³o mówi siê o welitach; s± marginalizowanii w opracowaniach, nie mieli spektakularnych sukcesów, ale skoro istnieli to chyba by³ w tym jaki¶ sens. Po co Rzymianie, znani ze skrajnej racjonalno¶ci wystawialiby formacje nie sprawdzaj±ce siê na polu walki?
Nie mam zbyt du¿ej wiedzy na ich temat i w zwi±zku z tym chcia³bym sprowokowaæ Szanownych Frehowiczów do podzielenia siê ze mn± przemy¶leniami na ten temat. Oto przyk³adowe pytania;
Czy po reformie Mariusza zanikli ca³kowicie? Jakie by³o ich miejsce w strukturze legionu przed tem? Co z auxiliarnymi walcz±cymi w sposób harcowniczy, czy mo¿na mówiæ ¿e to welici? Jakie by³o uzbrojenie welity i jakie zachodzi³y w nim zmiany na przestrzeni czasu? Co tak naprawdê robili w bitwie? Czy i je¶li tak to gdzie odegrali wiêksz± rolê w bitwie?I wreszcie jakie ¿ród³a pisane i epigraficzne przybli¿aj± ich?
Bêdê niezmiernie wdziêczny za odzew, za który z góry dziêkujê.
Konsul
Po reformach Mariusza Welici ostatecznie znikneli z historii wojen. Znikne³a te¿ co prawda podstawa legionów- hastati, principes i triari, ale ich nazwy przynajmniej zachowano(nazywano tak pierwsz±, drug± i trzeci± linie legionu). Welitów rekrutowano z posród m³odych mezczyzn(17- 24 lata)z niezamoznych rodzin. Uzbrojeni byli w miecz(gladius), okr±g³a tarcze z umbem po¶rodku(parma) i kilka krótkich oszczepów. Na g³owach nosili skórzany che³m(galea) lub skóre z - najczesciej wilczej, g³owy. Stanowili oni rodzaj harcowników przed zblizeniem sie do lini wroga to oni jako pierwsi obrzycali go swoimi krótkimi oszczepami.Ich tez g³ównie z racji na duza mobilnosc uzywano do lesnych potyczek. Przed reformami stanowili oni integralna czê¶æ legionu, pu¼niejsze auxilia które przeje³y ich role, by³y okreslane jako wojska pomocnicze i nie by³y cze¶cia legionu. Za³aczam rekonstrukcje wygladu legionistów rzymskich z czasów II wojny punickiej.(hastati i principes wygladali tak samo). Bardzo dobrze jest tu pokazany Welita mimo ze w nietypowej i rzadko uzywanej tygrysiej g³owie. Nawet miecz ma zawieszony tak by nie przeszkadza³ przy bieganiu.
Ireq
Dziêki za odzew. To troszkê podrêcznikowe informacje. Byæ mo¿e to wina mojego niezbyt precyzyjnego pytania. Interesuje mnie ewolucja welity. Jak± rolê spe³niali na polu walki. Czy mo¿liwe jest bardziej szczegó³owe odtworzenie ich zadañ oprócz stwierdzenia ¿e rzucali oszczepy? A co po fazie wstêpnej bitwy? Rzucali siê z mieczem na falangê? Co sta³o siê, ¿e przestali byæ potrzebni w wojsku w 1 wieku? Czy mo¿e ich zadania nie przesz³y na jakies oddzia³y pomocnicze. Bior±c pod uwagê fakt, ¿e auxilia by³y czêsto ekwipowane w tradycyjn± broñ przynale¿n± plemionom z których ci ¿o³nierze siê wywodzil, to czy nie mo¿na wskazaæ nastêpców welitów w armi rzymskiej? Mo¿e móg³by¶ wskazaæ mi bazê ¿ród³ow± dla tych informacji? Interesuj± mnie jakie¶ uwagi u historyków rzymskich, materia³ archeologiczny, ewentualne przedstawienia w sztuce itd. Dziêki równierz za rekonstrukcje, to chyba który¶ osprey?
Konsul
Po obrzuceniu przeciwnika gradem oszczepów i przeklenstw smile.gif welici wycofywali sie za manipu³y ciezkozbrojnych legionistów. W sytuacjach szczególnych byli tez wysy³eni do walki liniowej tak jak ciêzkozbrojni legionisci. W czasie reform Mariusza pod koniec II w.p.n.e. welici znikneli nie dlatego ¿e byli nie potrzebni, ale dlatyego ze ujednolicono wyposazenie wszystkich legionistów(a welici tez byli legionistami o czym czesto sie zapomina). Welici w wyniku reformu utracili swoje lekkie uzbrojenie, a np. triari utracili w³ócznie. Z manipu³ów utworzono liczniejsze jednostki organizacyjne- kohorty. Standartowo legion rusza³ do walki w trzech liniach, z których kazda zachowa³a swoj± tradycyjn± nazwe principes, hastati i triari. Nazwy welici nie zachowano bo ciezkozbrojni piechurzy nie nadawali sie do walk harcowniczych przed frontem g³ównych si³. Po reformach Mariusza do ka¿dego legionu przydzielano wojska posi³kowe rekrutowane z posród mieszkanców podbitych prowincji i najemników. Obywatele rzymscy s³uzyli tylko w legionach i nielicznej kawaleri legionowej(speculatores) , bo zasadnicza wiekszo¶æ kawalerii tez sk³ada³a sie z nie-rzymian. Welitów na poziomie taktycznym zastapili lekkozbrojni z wojsk pomocniczych. I ca³a róznica miêdzy tymi oszczepnikami a dawnymi welitami polega³a na tym ze nie byli oni obywatelami rzymskimi i nie stanowili oni formalnie czesci legiony, a byli tylko kohortami pomocniczymi.
therion94
Jak to co¶ pomo¿e dorzuce tylko zdjêcie jakie znalaz³em na necie
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.